Tisíce detí trápia alergie aj v čase, keď si mnohí myslia, že peľová sezóna už skončila. Odborníci pri príležitosti Svetového dňa alergií upozorňujú, že ide o celoročný problém.
Kým výskyt alergií rastie, liečených pacientov v alergiologických ambulanciách za posledných desať rokov ubudlo. Môžu za to aj voľnopredajné antialergické lieky.
„Nie každý je sledovaný u špecialistu a nie každý je správne diagnostikovaný. Pri dnes dostupnej voľnopredajnej antialergickej liečbe sa časť pacientov navyše vôbec nelieči odborne. Proste si kúpia lieky, či už je to sprej, alebo tabletky,“ vysvetľuje prezident Slovenskej spoločnosti alergiológie a klinickej imunológie Miloš Jeseňák.
„V roku 2023 bolo v pravidelnej ambulantnej starostlivosti imunológov a alergiológov takmer 480-tisíc pacientov. Najčastejšie sa liečili na alergickú rinitídu (sennú nádchu), ktorá výraznejšie postihovala detskú populáciu,“ hovorí hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alena Krčová.
Dňu alergií sa v Správach venovala redaktorka Magdaléna Štefanicová:
Alergie u detí
Čoraz väčším problémom sú alergie u detí. Lekárka a mama Lucia Fedorková ich má dve. Obe trpia alergiami a astmou.
„Úplne prvá reakcia u oboch bola, že obaja sa vysypali na koži hneď, ako sa narodili. Dostali vtedy z pôrodnice oblečenie, ktoré bolo vypraté v tom nemocničnom prášku. Asi v roku a štvrť mu prvýkrát opuchli oči, keď sa začala trávová sezóna. Vtedy sme išli k pediatričke, tá mu dala antihistaminiká,“ spomína.
„Pre nás je dôležitá už primárna vstupná anamnéza, keď k nám rodičia prichádzajú s malým bábätkom o výskyte alergií v rodine a o tom, ako sú na tom s alergiou rodičia,“ hovorí hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.
Alergénová imunoterapia je zatiaľ jediná liečba schopná zvrátiť priebeh ochorenia. Pacientovi sa dlhodobo podáva v malých dávkach alergén, na ktorý si telo vybuduje rezistenciu.
„Skúsenosti sú samozrejme veľmi dobré. Používame ju veľmi často. Pri sezónnej alergii je to veľmi jednoducho pozorovateľné. Prejavy v sezóne sú potom miernejšie, pacient môže byť o veľa častejšie vonku bez potreby úľavovej liečby,“ dodáva detská alergologička Zuzana Rennerová.
Účinok imunoterapie môže trvať tri až päť rokov po ukončení liečby. V ojedinelých prípadoch sa môže predĺžiť až na 15 rokov.