Na hlavný obsah

V Bratislave úradujú falošní sprievodcovia: Lákajú turistov na sprevádzanie zadarmo, potom však pýtajú peniaze

Na Slovensku chýba orgán kontroly.

Sprievodca s dvoma turistami.
Sprievodca s dvoma turistami. Foto: STVR

Nalákajú na sprevádzanie mestom zadarmo, nakoniec si vypýtajú poplatok. Asociácia sprievodcov Bratislavy upozorňuje na podvodníkov. Leto je obdobím, keď ich do ulíc prichádza najviac. Slovensku chýba orgán, ktorý by ich osvedčenia kontroloval.

Bratislava sa tento rok blíži v počte turistov k rekordnému roku 2019, keď ich bolo viac než sedem miliónov. Mnohých zlákajú sprievodcovia s dáždnikmi, na ktorých je napísané, že ponúkajú služby zadarmo. Nie vždy je to tak.

Falošným sprievodcom v Bratislave sa v relácii Správy venovala redaktorka Natália Dvoranová:

Zdroj: STVR

„Mnohí vyhľadávajú ‚free tours‘. Potom zostávajú trošku prekvapení, že predsa len si sprievodca vyžiada nejaké peniaze za to, že ich previedol mestom,“ vysvetlila podpredsedníčka Asociácie sprievodcov Bratislavy Dagmar Gubová.

Na Slovensku môže človek sprevádzať, len ak má osvedčenie z akreditovaného kurzu. Odhaliť podvodníkov je náročné.

V zahraničí sprievodcov kontrolujú

„Polícia bežne takúto činnosť neeviduje ani nekontroluje, pokiaľ nevznikne podozrenie z priestupku podľa zákona o priestupkoch alebo z trestného činu v zmysle trestného zákona,“ uviedol v tejto súvislosti hovorca Prezídia Policajného zboru SR Roman Hájek.

O trestný čin ide až vtedy, keď je škoda vyššia než 700 eur. „Keďže máme hranicu 700 eur, mnohí sprievodcovia už ani nevidia v tom problém, pretože si povedia, že však oni takú veľkú škodu nerobia,“ povedala Gubová.

„Vieme, že tento problém existuje. Zatiaľ však nie je nastavený systém kontroly ich licencie. Takýto orgán nad výkonom sprievodcovskej činnosti na Slovensku zatiaľ neexistuje,“ poznamenal šéf PR oddelenia Bratislava Tourist Board Michal Foltýn.

Asociácia sprievodcov Bratislavy apeluje na to, aby štát osvedčenia sprievodcom kontroloval pravidelne, ale aj náhodne. V iných krajinách, napríklad v Taliansku, ide o bežnú prax.

Zahraniční sprievodcovia sa tam musia vopred nahlásiť na ministerstve turizmu. Kontroly sú čoraz prísnejšie a ignorovanie tohto nariadenia môže vyjsť pekne draho nielen samotného sprievodcu, ale aj klientov. Pokuty za sprevádzanie bez oprávnenia sa tam pohybujú v tisícoch eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny