Poľsko definitívne odvolalo svojho veľvyslanca z Maďarska. Diplomatické vzťahy medzi krajinami tým podľa pozorovateľov upadnú. Varšava tým chce dať najavo, že odmieta kroky Budapešti, ktorá poskytla politický azyl bývalému námestníkovi poľského ministra spravodlivosti. V Poľsku ho stíhali za viaceré trestné činy.
O rozhodnutí Varšavy informoval v Budapešti námestník ministra zahraničných vecí Levente Magyar. Tento krok je podľa jeho slov v dejinách stredoeurópskych partnerských krajín bezprecedentný. Maďarská strana však dúfa, že tento stav pominie a bude možné znovu nastoliť tisícročné poľsko-maďarské priateľstvo.
Hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Pawel Wroňski však signál ochladenia vzťahov vylúčil. Uviedol, že ukončenie pôsobenia poľského veľvyslanca Sebastiana Kecieka v Budapešti neznamená trvalé zníženie úrovne diplomatických vzťahov medzi oboma krajinami. Zdôraznil, že ide o štandardnú personálnu výmenu.
Wroňski pripomenul, že Sebastian Keciek ukončil svoju misiu 15. júla. Poľsko v súčasnosti zastupuje na ambasáde chargé d’affaires. Doplnenie stálym veľvyslancom podľa neho bude vecou ďalšieho rozhodnutia.
Vzťahy na linke Budapešť – Varšava sa naštrbili po víťazstve Donalda Tuska v parlamentných voľbách, pretože maďarská vláda na čele s Viktorom Orbánom jednoznačne vsádzala na družinu Jaroslawa Kaczyňského. Posielali si aj nepríjemné odkazy, ktoré sa pre rozdielne postoje k ruskej agresii a k vojne na Ukrajine len zhoršovali.
Podrobnosti z Budapešti v relácii Aktuálne :24 sprostredkoval spravodajca Gregor Martin Papucsek:
Vrchol konfliktu nastal vlani v decembri. Bývalý poľský konzervatívny politik Marcin Romanowski, ktorého stíhali za jedenásť zločinov, dostal v Maďarsku politický azyl. Zabezpečili mu aj slušné bývanie i prácu.
Poliaci vtedy na protest odvolali svojho veľvyslanca z Budapešti, čo je už dostatočne rázny krok. Terajšie definitívne zrušenie veľvyslaneckého postu maďarské médiá považujú za drastické opatrenie.