Na hlavný obsah

Pred sto rokmi v USA súdili učiteľa za výučbu evolučnej teórie: Slávny „opičí súd“ dal za pravdu Biblii, Darwin však neprehral

Proces sa skončil 21. júla 1925.

Pred sto rokmi v USA súdili učiteľa za výučbu evolučnej teórie: Slávny „opičí súd“ dal za pravdu Biblii, Darwin však neprehral
Učiteľa Johna Scopesa obvinili za to, že svojich žiakov učil evolučnú teóriu. Foto: ČTK/AP

Keď Charles Darwin v roku 1859 zverejnil svoju evolučnú teóriu, rozbil jediné po stáročia uznávané tvrdenie, že svet stvoril Boh.

Spor o to, či je pravdivá evolučná teória alebo to, čo sa o stvorení sveta píše v Biblii, vyvolal vášnivé diskusie a viedol k niekoľkým súdnym procesom v USA. Najznámejší z nich, takzvaný opičí proces, sa skončil pred sto rokmi, 21. júla 1925, v Daytone v štáte Tennessee v USA.

Učiteľ John Scopes vtedy čelil obvineniu, že svojich žiakov učil evolučnú teóriu. Oficiálne zvíťazil biblický výklad, ale v diskusii na súde nakoniec uspeli zástancovia evolúcie.

„Keď som navrhoval zákon, nevedel som o evolúcii nič, ale čítal som v novinách, že deti prichádzajú zo školy domov a hovoria rodičom, že v Biblii sú nezmysly,“ vysvetlil zástupca štátu Tennessee John Butler.

Príslušný zákon v štáte Tennessee zakazoval učiteľom na verejných školách od marca 1925 (do roku 1967) „vyučovať teóriu popierajúcu božské stvorenie človeka“. Pritom však povolil učebnicu, ktorá opisovala evolučnú teóriu.

Proces vysielali prvýkrát naživo

Za „opičím procesom“ stál Newyorčan George Rappleyea, ktorý v Daytone viedol banskú spoločnosť. Presvedčil miestnych podnikateľov, že súdny proces na takúto kontroverznú a diskutovanú tému by mohol do dvojtisícového mestečka pritiahnuť pozornosť. A to sa aj stalo.

Proces sledovali stovky novinárov vrátane novinárov z celoštátnych denníkov a po prvýkrát v histórii vysielal rozhlas súdny proces naživo. Tímu obžaloby sa podarilo získať do tímu trojnásobného kandidáta na prezidenta USA Williama Jenningsa Bryana. V tíme obhajoby bol známy advokát Clarence Darrow.

John Scopes, 24-ročný učiteľ, ktorý sa nechal presvedčiť, aby sa stal obetným baránkom, bol len vedľajšou postavou. V máji 1925 bol obžalovaný a vyhol sa väzbe vďaka kaucii, ktorú za neho zaplatil majiteľ denníka Baltimore Sun Paul Patterson.

Rokovania začínali modlitbou

Proces sa začal 10. júla 1925. Sudca John Raulston začínal každý deň rokovania modlitbou a väčšina porotcov pravidelne navštevovala kostol. Keď sa proces stal fraškou, na 11. deň obhajca Darrow navrhol, aby bol Scopes uznaný za vinného, aby sa prípad mohol postúpiť na vyšší súd. Scopes bol odsúdený na zaplatenie pokuty 100 dolárov.

Pojednávanie pred Najvyšším súdom štátu Tennessee sa začalo v máji 1926 a rozsudok vyniesli v januári nasledujúceho roka. Súd potvrdil, že Butlerov zákon je v súlade s ústavou, ale zrušil rozsudok nad Scopesom z dôvodu procesnej chyby. Pokutu mala podľa neho uložiť porota, a nie sudca Raulston.

Scopesov proces vystupňoval boj medzi evolucionistami a kreacionistami a krátko nato niekoľko ďalších štátov USA prijalo zákony zakazujúce vyučovanie evolučnej teórie (13 štátov v roku 1927). Až v roku 1968 Najvyšší súd USA rozhodol, že takýto zákaz porušuje Ústavu USA, v ktorej sa uvádza, že verejné školy nesmú podporovať žiadne náboženstvo.

Súdny proces je známy aj vďaka divadelnej hre Kto seje vietor, ktorá bola až štyrikrát sfilmovaná.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet