Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa neplánuje zapájať do súdneho konania v prípade atentátu na jeho osobu. Zopakoval, že útočníkovi odpustil. Myslí si však, že bol opozičným aktivistom.
V tejto súvislosti hovoril o šírení nenávisti médiami a opozíciou. Obáva sa preto ďalšieho útoku. Vyplýva to z jeho vyjadrenia na sociálnej sieti.
„Nevstupoval som aktívne ani do vyšetrovania a neurobím tak ani v štádiu súdneho konania. Na súde ma ako poškodeného osobitne kvalifikovane zastupuje právny zástupca David Lindtner. Verím, že ma nebude treba na súde ani vypočuť, pretože súd v rámci dokazovania prehral záznam z môjho výsluchu,“ poznamenal.
Predseda vlády deklaroval, že po útoku nemá traumu. „A ďalej a v rovnakej intenzite si plním povinnosti predsedu vlády,“ vyhlásil. Zopakoval, že obžalovanému Jurajovi Cintulovi odpustil a nebude od neho nič požadovať.
Útočník bol podľa jeho slov opozičným produktom. „Bolo by spravodlivé a správne, keby v súdnej sieni bez obžaloby sedeli vedľa atentátnika všetci tí, ktorí ho vyrobili,“ povedal.
Opozícia podľa premiéra šíri nenávisť
Opätovne hovoril o šírení nenávisti médiami a opozičnými politikmi. Je preto podľa neho otázkou času, kedy príde k ďalšiemu útoku. „A ja dopredu vyjadrujem želanie, aby pri nás bolo toľko šťastia, ako som ho mal pri mojom nešťastí ja,“ dodal.
Premiér kritizoval opozíciu a médiá aj v súvislosti s ich postojom k cyrilo-metodským oslavám na hrade Devín. Odmietol kritiku svojho prejavu. „Veľmi dobre vedia, prečo nechcú prijať ani len takú základnú pravdu, že svätí Cyril a Metod nebudovali železnú oponu medzi Západom a Východom, ktorá sa v súčasnosti stáva realitou,“ argumentoval.
Tento týždeň začal súdny proces s obžalovaným Jurajom Cintulom, ktorý vlani 15. mája v Handlovej strieľal na premiéra. Pokračovať bude v auguste.
Zastavenie dodávok ruského plynu
Vo videu zverejnenom na sociálnej sieti premiér hovoril aj o otázke zastavenia dodávok ruského plynu. Slovensko podľa neho naďalej odmieta hlasovať za 18. balík protiruských sankcií. Hlasovanie podmieňuje vyriešením obáv okolo ceny plynu, jeho dostatku a náhrady škôd, ktoré budú spôsobené zastavením toku ruského plynu od 1. januára 2028.
Zároveň dodal, že si želá skorú dohodu s Európskou komisiou (EK), ktorá by viedla k takej úprave návrhu na zastavenie toku ruského plynu, ktorá by Slovensko ochránila pred najhoršími možnými následkami.
„Slovensko je suverénna krajina a nemôžem dovoliť, aby zbytočné ideologické gestá, ako je zastavenie ruského plynu, spôsobovali našej krajine obrovské škody. Áno, musím uznať, že Európska komisia sa snaží nájsť riešenie pre Slovensko. V niektorých otvorených témach sa blížime k dohode, v niektorých sme ešte ďaleko,“ priblížil premiér.
Delegácia EK na Slovensku
Na Slovensko prišla v minulom týždni delegácia EK, ktorá o plánoch na ukončenie odberu ruských energií rokovala so zástupcami podnikateľov aj štátu.
Fico dodal, že ak sme členskými štátmi Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO), nedá sa všetko, čo vzíde z týchto organizácií, odmietať. Upozornil, že na druhej strane nebude so všetkým súhlasiť len preto, aby sme nevytŕčali z radu.
Odmietavý postoj Slovenska k 18. sankčnému balíku proti Ruskej federácii v minulých dňoch vyvolal ostré reakcie viacerých zahraničných politikov. Podľa premiéra nemôžeme pracovať pod tlakom a v atmosfére zbytočne silných slov a vyhlásení. V stredu (9. 7.) dostal veľvyslanec v Bruseli od vlády inštrukciu 18. sankčný balík nepodporiť.