Parlamentné strany chystajú zmeny v rokovacom poriadku Národnej rady SR (NR SR). Poslanci by napríklad mohli mať menej času na vystúpenia v rozprave. Koalícia aj opozícia sa zhodujú, že prijímanie zákonov trvá príliš dlho. Úpravy by sa mali týkať aj toho, ako sa poslanci správajú v pléne.
Koaličné aj opozičné strany sa zhodujú, že takéto situácie sa na pôde parlamentu nemôžu opakovať. Pripravujú etický kódex, ktorý by mal jasne určiť, čo si poslanec môže dovoliť.
„Podstatou je naozaj zabezpečiť, aby v pléne parlamentu bola zachovaná aspoň elementárna kultúra. Taká v podstate, ako by mala byť zachovaná aj v celej spoločnosti,“ uviedla poslankyňa NR SR Lucia Plaváková (PS).
„Keď my si tu budeme vulgárne nadávať, nemôžeme očakávať od občanov SR, že sa budú k sebe správať na uliciach v bežnom živote slušne,“ vyhlásil predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD).
Pripravovaným zmenám v rokovacom poriadku NR SR sa v relácii Správy venoval redaktor Jakub Horáček:
„Objavujú sa poslanci, ktorým už nestačí upozornenie. Posledná novela zaviedla možnosť vyvedenia zo sály, ale treba sa baviť o finančných sankciách,“ tvrdí líder SNS Andrej Danko.
Pravidlá týkajúce sa oblečenia
Poslanci by mali mať aj prísnejšie pravidlá oblečenia v pléne. Predseda parlamentu Richard Raši avizuje, že poslanec, ktorý nebude dodržiavať nový etický kódex, môže čeliť sankciám vo forme finančnej pokuty. „Aby ho to, že sa nevie ovládať, mrzelo,“ doplnil Raši.
„Pokiaľ chceme naozaj vidieť lepšiu politickú kultúru, tak si musíme my ako voliči klásť vyššie nároky na našich potenciálnych zákonodarcov. Pokiaľ budeme ako voliči uprednostňovať grobianov, hulvátov, tak potom ani lepší rokovací poriadok nám jednoducho nevnesie vyššiu politickú kultúru,“ uviedol politológ Miroslav Řádek.
Ešte pred samotným etickým kódexom chcú strany presadiť zmeny, ktoré by urýchlili rokovania parlamentu. Skončiť by sa mohlo napríklad s dlhým čítaním pozmeňovacích návrhov.
Pozmeňovacie návrhy
„Ak poslanec chce predniesť pozmeňovací návrh, tak musí čítať kompletné znenie, vrátanie úvodzoviek, bodiek, pretože niektorí poslanci na tom striktne trvajú na tom a takéto situácie sa zneužívajú,“ povedal Danko.
„Dnes, keď už máme aj tie zariadenia v parlamente, takže si vieme zobraziť ten pozmeňujúci návrh na jednotlivých obrazovkách, ktoré máme na svojich miestach, tak to v podstate stráca zmysel,“ vyhlásila Plaváková.
Strana Hlas-SD vo svojom stanovisku uviedla, že „je zhoda napríklad aj na skrátení rozpravy písomne prihlásených z 20 na 15 minút“.
„Nový rokovací poriadok určite spružní rokovanie parlamentu a odbúra byrokratický proces,“ uviedol poslanec Igor Janckulík (KDH).
Do pléna by sa mohli vrátiť vizuálne pomôcky, ktoré zakázala novela rokovacieho poriadku v roku 2017. Počas svojho vystúpenia by však poslanci mohli používať len tabuľky a grafy. O všetkých zmenách by mali zákonodarcovia rokovať už na najbližšej schôdzi, ktorá bude v septembri.