Na hlavný obsah

Slovenské mestá a obce vyzývajú štát na boj s cigaretovými ohorkami. T. Taraba tvrdí, že na riešení problému pracuje

Samosprávy vyzývajú na schválenie celoslovenského systému.

Slovenské mestá a obce vyzývajú štát na boj s cigaretovými ohorkami. T. Taraba tvrdí, že na riešení problému pracuje
Ohorky sa v tráve či v kanáloch postupne rozkladajú. Foto: STVR

Samosprávy vyzývajú ministerstvo životného prostredia, aby schválilo celoslovenský systém, ktorý by riešil množstvo voľne pohodených cigaretových ohorkov. Zaviedli ho už v desiatkach miest a obcí. Financujú z neho smetné nádoby aj čistenie ulíc. Rezort tvrdí, že problém rieši.

Odhodené cigaretové ohorky sa v tráve či v kanáloch postupne rozkladajú, uvoľňujú škodlivé chemikálie a znečisťujú životné prostredie. Každá samospráva si rieši tento problém po svojom.

„V meste Žilina sa nachádza približne 830 malých smetných košov, ktoré sú vybavené aj zhasínacou plôškou pre fajčiarov. Pracovníci mesta tiež ručne zbierajú ohorky od cigariet,“ uvádza hovorkyňa mesta Žilina Zuzana Ondrášová.

V Nitre ich využili pri zisťovaní názoru miestnych fajčiarov. „Odhodením ohorku do nádob sa dalo hlasovať k rôznym otázkam. Jedna, na ktorú si spomínam, znela, či je lepšia nitrianska kapela Desmod alebo Horkýže Slíže,“ pokračuje hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

„Máme zamestnanca alebo zamestnankyňu, ktorá ráno chodí práve po spremených plochách, tak, aby to bolo vyčistené,“ hovorí primátor mesta Partizánske Jozef Božik.

Cigaretovým ohorkom sa v Správach venovala redaktorka Miriam Čerešníková:

Zdroj: STVR

Nariadenie Európskej komisie

Slovensko malo najneskôr do decembra minulého roka určiť spôsob, akým sa v mestách a obciach zníži množstvo voľne pohodených cigaretových filtrov. Keďže sa to nepodarilo, Európska komisia začala proti Slovensku konanie. Už rok pred tým prišla s riešením iniciatíva SPAK-EKO.

„SPAK-EKO bolo založené výrobcami tabakových výrobkov, ktorí pôsobia na slovenskom trhu. Títo výrobcovia platia príspevky podľa toho, koľko výrobkov uvádzajú na trh. Príspevky sú distribuované samosprávam,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ SPAK-EKO Miroslav Jurkovič.

„Aby mestá mali zdroje na to, aby to vedeli riešiť, čistiť a aby vedeli vytvoriť infraštruktúrny priestor, respektíve mobiliár na to, aby to ľudia mali kam odhadzovať,“ pokračuje Božik.

Samosprávy aj spoločnosť SPAK-EKO vyzývajú envirorezort, aby systém schválil pre celé Slovensko. „Pomoc na báze dobrovoľnej dohody medzi SPAK-EKO a rezortom životného prostredia nahradí potrebnú legislatívu do doby, kým bude prijatá, a umožní tak Slovensku vyhnúť sa možným problémom či sankciám,“ objasňuje hovorkyňa Únie miest Slovenska Daniela Piršelová.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) však tvrdí, že na riešení problému pracuje. „Prejdeme celkovou zmenou fungovania odpadového hospodárstva. Už vyše roka vedieme dosť intenzívne debaty,“ tvrdí.

Spoločnosť SPAK-EKO zatiaľ spolupracuje so 45 mestami a obcami, v ktorých žije viac ako milión obyvateľov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko