Česká armáda sa snaží do svojich radov prilákať nových mladých ľudí. Už druhý rok organizuje štvortýždňový základný vojenský výcvik pre študentov do 22 rokov. Počas neho si vyskúšajú ostrú streľbu, hod granátom, taktickú prípravu a tiež dostanú plat. Tento rok sa pripojilo vyše 700 študentov.
Jedno z družstiev 42. mechanizovaného práporu nacvičovalo taktický útok v meste Tábor. Po troch týždňoch študenti vo veku 18 až 22 rokov vedia, aké je to obliekať si maskáče, prespať v lese, zvládnuť ostrú streľbu a navzájom si kryť chrbát.
Ako to vyzerá na vojenskom výcviku v Čechách, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Katarína Vítková:
„Teraz prebieha príprava na boj, keď jeden vždy stráži, druhý si pripravuje muníciu, kde sa má schovať, potom sa vystriedajú, druhý si pripravuje materiál a maskuje sa,“ opísal vedúci inštruktor družstva 42. mechanizovaného práporu Stanislav.
Režim je tvrdý. Budíček o šiestej hodine, ranná rozcvička, potom raňajky. O siedmej ráno výcvik, taktická, ženijná alebo strelecká príprava.
„Nachádzame sa na strelnici Dražice, kúsok od Tábora, kde je strelnica pre ručné zbrane a granáty. Máme tu študentov, ktorí v rámci streľby nastreľujú zbrane, zlaďujú si ich, aby boli dobre pripravené,“ vysvetlil vojenský kaplán Petr Haška.
Do dobrovoľného vojenského cvičenia sa prihlásilo 100 záujemcov, 96 z nich reálne nastúpilo, 13 z nich to nezvládlo, 83 zloží prísahu. Jeden zo študentov povedal, že najťažší bol prvý týždeň, keď si musel zvykať na pravidlá, rozkazy a fyzičku.
V Tábore sa stretli automechanici aj gymnazisti. Z viac ako sedemsto uchádzačov po celom Česku jednu pätinu tvoria dievčatá.
Študenti si okrem iného zarobia
„Poslal mi to môj profesor na ZSV Ivan Váňa. Hovorím si vo vlaku, to je super. Ešte dostaneme zaplatené a naučíme sa super veci, hodiť granátom. Kto toto môže povedať, normálny civilista sa k tomu nedostane,“ povedala 18-ročná študentka Johanka Koudinská.
„Veľa vecí, ktoré som sa tu naučila, mi ostane aj v normálnom živote, ako ranné vstávanie, budem tráviť menej času na mobile, budem chodiť do prírody a budem športovať,“ dodala.
„Prihlásil som sa ako prvý, aby som neprepásol šancu. Chcem byť na pozícii šoféra, prihlásil som sa do armády, aby som urýchlil cestu a mohol nastúpiť,“ odôvodnil svoje rozhodnutie 20-ročný maturant Vítek Římal.
Armáda ponúka študentom aj plat, v prepočte vyše 1 600 eur. „Berieme všetkých, sme radi za každého, každá, aj špecifická, odbornosť, pekári, kuchári, IT-čkári dostanú príležitosť na uplatnenie,“ uviedla hovorkyňa 42. mechanizovaného práporu Kristýna Bielená.
„Nadchnúť ľudí pre to ísť do armády, trošku predstaviť, čo znamená byť vojakom, že to nie je len o vojne, že je na tom dôležitá príprava. Môžu si to skúsiť a možno sa potom uchádzači rozhodnú vstúpiť do armády,“ dodala.
Výcvik skončí prísahou študentov 1. augusta. Z absolventov sa stanú vojaci v zálohe.