Na hlavný obsah

Turistom údajne kontrolujú mobily a domov ich môžu poslať aj pre jeden post: Zisťovali sme, ako vyzerajú pasové kontroly v USA

Vyspovedali sme Slovákov, ktorí nenavštívili USA prvýkrát.

Turistom údajne kontrolujú mobily a domov ich môžu poslať aj pre jeden post: Zisťovali sme, ako vyzerajú pasové kontroly v USA
Americkí imigrační úradníci eskortujú zadržaného imigranta. Foto: TASR/AP/Olga Fedorova

Na sociálnych sieťach, ale aj v európskych médiách, sa šíria znepokojivé príbehy o svojvôli amerických imigračných úradníkov, ktorí kontrolujú mobily turistov a na základe jedného postu vás môžu poslať domov.

Informácie o tom, ako to po nástupe prezidenta Donalda Trumpa vyzerá pri pasových kontrolách, zisťoval náš americký spravodajca Slovenského rozhlasu Martin Rajec.

V relácii Dobré ráno, Slovensko! vyspovedal Slovákov, ktorí nenavštívili USA prvýkrát:

 Na základe mojich skúseností s pasovou kontrolou pri vstupe do USA dávam každému rovnakú radu. Pripravte si informácie o pobyte, nečakajte od imigračných úradníkov úsmevy, nesnažte sa vtipkovať a nepanikárte.

Od nástupu prezidenta Donalda Trumpa do úradu som však nikde necestoval, a tak som sa na dojmy z pasovej kontroly spýtal manželov Braňa a Katky Nikolíniovcov, ktorí sú v Spojených štátoch spolu s ich dvoma deťmi na dvojtýždňovej dovolenke.

Braňo tvrdil, že bol na výsluchu imigračného úradníka dobre pripravený. „Vôbec som nebol zaskočený, lebo keď som bol v Spojených štátoch viac ako 20 rokov dozadu, tak síce spomienky zhltla minulosť, ale pocit zostal. Bol to rešpekt,“ priblížil Braňo.

Po pohovore im zobrali odtlačky prstov

V rade na letisku Dulles pri Washingtone čakali približne dve hodiny, kým sa dostali na pohovor s imigračným úradníkom.

„Pýtal sa, aký je účel cesty. Keď som mu povedal, že manželka tu má rodinu a najprv budeme u nich, tak si ju zavolal a chcel vedieť presnú adresu. Následne začal brať odtlačky prstov aj od manželky, odo mňa, aj od staršej dcéry, ktorá má cez 15 rokov. Tá mladšia, ktorá má desať rokov, tak to ani nechcel,“ doplnil.

Katka povedala, že imigračný úradník sa pýtal na detaily ich cesty. „Myslím si, že si všetko aj overujú, lebo aj pri vypĺňaní ESTA povolení sme už uvádzali adresu, kam ideme, a aký je ďalší plán cesty. Myslím si, že si to vždy porovnávali aj z toho, čo je v systéme, či hovoríme to isté, čo sme uviedli aj do papierov, ktoré sme im predtým vyplnili,“ povedala Katka.

Mobily im nekontrolovali

Mobily im však nikto nekontroloval a ani posty na sociálnych sieťach. Braňo tvrdil, že ani ľudia, ktorí sa dostali pred nimi na radu, mobily úradníkom neukazovali. Pocit z pasovej kontroly dnes a pred 20 rokmi, keď prvýkrát navštívil USA, je údajne rovnaký.

„Stále to bolo, že som mal pocit, že pristupujem k tomu s rešpektom. Určite to nebolo iba tak, že potrebujeme si niečo odfajknúť a ideme ďalej. Tak som si aj dával pozor na odpovede,“ uviedol Braňo.

Katka, ktorá pred 17 rokmi zavítala na Floridu, vyjadrila podobný názor. „Myslím si, že nás rešpektovali, ale zároveň si všetko overovali,“ povedala. Podľa Braňa je dobré sa na prešetrovanie pripraviť, aby človek nezostal zaskočený.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet