Na hlavný obsah

V Británii by mohli voliť aj maloletí. Vláda navrhuje zavedenie aktívneho volebného práva od 16 rokov

V niektorých častiach krajiny to už čiastočne platí.

V Británii by mohli voliť aj maloletí. Vláda navrhuje zavedenie aktívneho volebného práva od 16 rokov
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Britská vláda chce celoplošne a vo všetkých voľbách dať aktívne volebné právo ľuďom od 16 rokov veku. To už čiastočne platí v Škótsku a Walese. Navrhované zmeny ešte musí schváliť parlament.

Zníženie vekovej hranice u prvovoličov zo súčasných 18 na 16 rokov pred budúcimi parlamentnými voľbami je súčasťou opatrení na zvýšenie účasti občanov na demokracii, uviedla vo štvrtok (17. 7.) vláda.

„Podnikáme kroky na odstránenie prekážok účasti, ktoré zabezpečia, že viac ľudí bude mať príležitosť zapojiť sa do britskej demokracie,“ uviedla vo vyhlásení podpredsedníčka vlády Angela Raynerová.

Účasť v posledných parlamentných voľbách v roku 2024 bola 59,7 percenta a bola tak najnižšia od roku 2001.

Preukazovanie totožnosti voliča

Podľa knižnice britskej Dolnej snemovne výskum z krajín, ktoré znížili minimálny vek voličov na 16 rokov, ukazuje, že to nemalo žiadny vplyv na volebné výsledky. U 16-ročných pritom bola väčšia pravdepodobnosť, že sa dostavia k voľbám, ako u 18-ročných prvovoličov.

Zníženie dolnej vekovej hranice voličov sľúbila pred poslednými voľbami víťazná Labouristická strana, ktorej obľuba medzitým prudko klesla.

Navrhovaná volebná reforma má tiež rozšíriť možnosti preukazovania totožnosti voličov. Stačiť im na to budú bankové karty vydané v Spojenom kráľovstve a digitálne formáty existujúcich preukazov totožnosti, ako sú vodičské preukazy a preukazy vojnových veteránov.

Pravidlá pre dary politickým stranám

Vláda plánuje v rámci boja proti zasahovaniu zo zahraničia tiež sprísniť pravidlá pre dary politickým stranám. Poskytovanie darov majú znemožniť fiktívnym spoločnostiam s nejasným vlastníctvom.

Vo väčšine európskych štátov vrátane Česka je stanovená hranica aktívneho volebného práva na 18 rokov. Napríklad v Rakúsku či na Malte ale môžu voliť vo všetkých voľbách už šestnásťroční.

V Nemecku môžu hlasovať ľudia už od 16 rokov v niektorých krajinských a komunálnych voľbách a vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Do EP môžu hlasovať šestnásťroční aj v Belgicku.

Podobne v miestnych voľbách môžu v 16 rokoch hlasovať aj v Estónsku, ale napríklad aj v Škótsku a Walese. V Bosne a Hercegovine a v Srbsku môžu podľa údajov serveru CIA World Factbook hlasovať šestnásťroční v prípade, že sú zamestnaní. V Grécku môžu hlasovať mladiství od 17 rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet