Leto prináša aj zvýšené riziko krádeží v domácnostiach. Upozorňujú na to poisťovne aj policajti. V mesiacoch jún až september každoročne výrazne vzrastá počet vykradnutých nehnuteľností. Ide väčšinou o tie, v ktorých zlodeji nezaznamenali dlhodobejší pohyb.
Vyše šesťtisíc krádeží zaznamenala polícia len za uplynulé dva roky, práve v období dovoleniek. “Najviac prípadov evidujeme v mestských a prímestských oblastiach, najmä v Bratislavskom, Trnavskom a Žilinskom kraji. Vyšší počet prípadov je aj v oblastiach s množstvom chát a rekreačných objektov,“ priblížil hovorca Prezídia Policajného zboru (PZ) Roman Hájek.
Vyše 320 poistných udalostí súvisiacich s krádežami riešila za uplynulé leto len jedna zo slovenských poisťovní.
“To teda znamená, že takmer každý deň sa vykradne jedna domácnosť. To sú však iba štatistiky jednej poisťovne a nie každá domácnosť je poistená. Denne je teda krádeží niekoľkonásobne viac,“ povedala špecialistka komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne Helena Kanderková.
“Polícia zaznamenala prípady označovania bytov napríklad neviditeľnou značkou, lepiacou páskou či predmetmi vloženými do dverí, manipulácie s uzávermi domových brán alebo monitorovania pohybu obyvateľov. Ide často o premyslené postupy, v niektorých prípadoch organizovaných skupín,“ dodal Hájek.
Krádežiam v letnom období sa v Ranných správach venovala redaktorka Miriam Palková:
Šperky, hotovosť a elektronika
Zlodejov najčastejšie zaujímajú šperky, hotovosť, elektronika, spotrebiče či umelecké diela. “Pomerne časté sú aj vykrádania pivníc a garáží, odkiaľ miznú bicykle, kolobežky a ďalšie športové náradie,“ uviedla Kanderková.
“Každý by mal spozornieť, ak sa v okolí jeho obydlia alebo susedovho obydlia pohybujú neznáme alebo podozrivé osoby. Predísť sa dá tomu, ak opúšťame obydlie hoci len na krátku chvíľu, zavrieť okná a uzamknúť dvere,“ povedala Denisa Babiarová z oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach.
Škody dokáže znížiť poistka
Prípadnú krádež alebo poškodenie majetku treba okamžite oznámiť polícii. Škody z vlámania dokáže znížiť poistka.
“Škodu treba oznámiť svojej poisťovni, priložiť policajný záznam, fotografie poškodenia, zoznam odcudzených vecí s dokladmi o ich hodnote, ak sú k dispozícii. Čím presnejšie podklady poškodený poskytne, tým rýchlejšie môže dôjsť k likvidácii škody,“ vysvetlila špecialistka komunikácie Slovenskej asociácie poisťovní Anna Benčová.
“Najdôležitejší znak je, že tam musí byť viditeľne prekonaná prekážka. To znamená, že buď ide o vylomené dvere alebo rozbité okno či vstupné dvere na terasu alebo lodžiu,“ doplnila Kanderková.
Ak by totiž zlodej vnikol do domácnosti cez otvorené balkónové dvere, tak sa to nepovažuje za zabezpečenú domácnosť. Taká škoda nemôže byť krytá.