Na hlavný obsah

Zomrel český herec Jiří Krampol (†87). Herecká legenda mala už dlhšie nalomené zdravie

Posledné dni strávil v nemocnici.

Jiří Krampol
Herec nedávno oslávil 87. narodeniny. Foto: Profimedia/Roman Streit

Vo veku 87 rokov zomrel v sobotu (26. 7.) český herec Jiří Krampol. Pre portál CNN Prima News to potvrdil zdroj z jeho blízkeho okolia. Herec mal v poslednom období zdravotné problémy. Už od detstva trpel chronickým ochorením priedušiek, neskôr sa k tomu pridali ťažkosti so srdcom a ľadvinami.

Jiří Krampol sa preslávil doma v Česku, ale aj na Slovensku svojimi výkonmi v desiatkach filmov aj divadelných hier. Ľudia si ho obľúbili aj ako moderátora populárnych zábavných programov a prepožičaním svojho hlasu Jeanovi-Paulovi Belmondovi, s ktorým zdieľal aj jemnú podobnosť, si vyslúžil prezývku „český Belmondo“.

Herec, komik a moderátor zomrel po dlhom boji s chorobami vo veku 87 rokov niekoľko dní po tom, ako bol hospitalizovaný v nemocnici v dôsledku zdravotných komplikácií.

Život Jiřího Krampola

Televízny, filmový, dabingový a divadelný herec, komik a moderátor sa narodil v meste Buštěhrad 11. júla 1938. Detstvo však strávil v Prahe, konkrétne na Žižkove. V dokumente 13. komnata Jiřího Krampola prezradil, že pôvodne bývali na Vinohradoch, no byt museli pre tesnú finančnú situáciu opustiť.

Svoje detstvo opísal ako pokojné a rodičia sa preňho stali akýmsi vzorom „dokonalého vzťahu“. Ani skleróza multiplex, ktorou trpel jeho otec, manželov nerozdelila. Okrem jedného incidentu, kedy mal herec ako tínedžer zvýšiť hlas na svoju matku, si na fyzické tresty od rodičov nespomínal.

Naopak, Jiří Krampol bol ženatý štyrikrát a z každého manželstva mal jedného syna, jeho vlastnými boli však len dvaja, Jiří a Tomáš. O poslednú ženu prišiel relatívne nedávno. Hana Krampolová, s ktorou sa oženil v roku 1993, zomrela v roku 2020.

Nalomené zdravie sa s ním ťahalo už istú dobu. Predtým aktívny športovec mal problémy so srdcom, ktorého aktivitu mu upravoval kardiostimulátor. Prekonal aj komplikovaný zápal pľúc.

Zdravotné komplikácie, ktoré sa mu objavili v posledných rokoch, spájal s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Zostal pripútaný na vozík. Ostatné roky strávil v jednom z pražských domovov dôchodcov.

O svojich problémoch často nehovorieval. V minulosti však prehovoril o svojom boji s depresiami. Spolu s rôznymi obavami a úzkostnými stavmi ich však dobre maskoval za postavami, ktoré stvárňoval na doskách divadiel aj v televízii či na plátne. Najhoršie stavy ho však prinútili siahnuť aj po alkohole, ktorý však podľa neho blízkych nevyhľadával.

Od sústružníctva k herectvu

Krampol sa pôvodne vyučil za sústružníka kovov a neskôr pracoval aj ako údržbár. O herectvo sa začal zaujímať až neskôr. Rozhodol sa ho však študovať na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe. Štúdium činoherného herectva dokončil v roku 1962, no ešte predtým sa objavil vo filmoch ako Tři přání (1958), Taková láska (1959), Pochodně (1960) či Bylo nás deset (1962).

Po absolvovaní DAMU získal angažmán v pražskom Divadle Na Fidlovačce, no krátko potom prestúpil do Divadla Na zábradlí, v ktorom pôsobil nasledujúcich deväť rokov. Na film však nezanevrel, dokonca svoje portfólio rozšíril o seriál, keď hral v jednej epizóde českého dobrodružného seriálu Záhada hlavolamu (1969).

Ďalší angažmán získal v divadle Ateliér, kde pôsobil päť rokov od roku 1972. V tomto období si zahral aj vo viacerých snímkach, napríklad aj v komédii Parta Hic (1976). V 80. rokoch hral v divadle Semafor, po čom s Miloslavom Šimkom založil Divadlo Jiřího Grossmanna. Len o pár rokov neskôr sa však vydal na dráhu sólovej kariéry.

Za svoju kariéru stvárnil veľké množstvo postáv, no nie každý zožal obdiv. V roku 2002 bol jeho výkon vo filme Waterloo po Česku (2002) „ocenený“ anticenou Plyšový lev za najhorší film roku. Dlhodobo moderoval zábavnú reláciu v televízii Prima Nikto nie je dokonalý, ktorá sa vysielala takmer desať rokov.

Za svoje umenie získal viacero ocenení. Okrem Medaily Za zásluhy I. stupňa, ktorú mu udelil vtedajší prezident ČR Miloš Zeman, za svoje dabingové majstrovstvo získal Cenu Františka Filipovského. Ani jeho humor nezostal bez povšimnutia, Cenu humoru mu udelila Spoločnosť Vlastu Buriana.

Jiří Krampol však nebol len hercom a moderátorom. Kým mu zdravie slúžilo, aktívne športoval, najmä plával, boxoval a venoval sa aj vzpieraniu. Amatérsky sa venoval aj maľovaniu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet