Mimoriadnu situáciu po marcovom požiari v rómskej osade Podsadek pri Starej Ľubovni mesto ukončilo. No pre 42 ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou, sa kríza neskončila. Namiesto domov bývajú v unimobunkách a na definitívne riešenie čakajú.
„Všetky veci, ktoré sme potrebovali spraviť, sme splnili a nedochádza už k ohrozeniu majetku, zdravia a životného prostredia. Rozhodli sme sa mimoriadnu situáciu ukončiť,“ priblížil prednosta mesta Stará Ľubovňa Aleš Solár.
Formálne je situácia stabilizovaná. Realita rodín je iná. Stiesnené priestory, minimum súkromia a každodenný boj s podmienkami, ktoré mali byť len dočasným riešením.
„Ťažko sa nám tam žije. Nedá sa tam ani dýchať. Svokra je chorá,“ povedala obyvateľka unimobunky Lucia. Nádej v podobe stavebného materiálu na nový začiatok pritom stojí doslova na dosah ruky. Postaralo sa o to komunitné centrum.
O situácii po požiari v rómskej osade Podsadek v Správach z regiónov informovala redaktorka Alena Dudláková:
Chýbajú stavebné povolenia
Tehly na výstavbu nového príbytku majú pripravené. Miestnym však chýbajú stavebné povolenia. „Nedovolia mi postaviť dom. Keď tak, to aj na čierno postavím,“ povedal majiteľ zhoreného domu Augustín.
„Rieši sa dedičské konanie, to zdržuje proces výstavby,“ vysvetlil manažér komunitného centra Podsadek pri Starej Ľubovni Dávid Korčkovský. Požiar odhalil aj ďalší problém. Na vyhorený dom sa napájali viaceré domácnosti.
„Máme spracovanú projektovú dokumentáciu na nájomné bývanie na Továrenskej ulici. Starostlivosť bude na nich, budú mať nájomné zmluvy s mestom, ktoré musia reálne platiť,“ doplnil Korčkovský.
Miestni tvrdia, že ak budú vybavené všetky potrebné povolenia, do výstavby nového domu v Podsadku sa zapoja aj sami. Postaviť ho chcú do najbližšej zimy.
