Česká telocvičná organizácia Sokol (Česká obec sokolská – ČO Sokol) je už legendou. Vznikla pred 160 rokmi 16. februára 1862 v Prahe. Postupne sa zmenila z telocvičnej záležitosti na masové hnutie s výrazným národno-emancipačným poslaním.
Zámerom Sokola bol všestranný rozvoj človeka po telesnej aj morálnej stránke a povznesenie spoločnosti. Organizácia vznikla na podnet nadšencov telocviku Miroslava Tyrša a Jindřicha Fügnera v období uvoľnenia pomerov v rakúsko-uhorskej monarchii po páde absolutistického Bachovho režimu.
![Na snímke zľava Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner - na ich podnet vznikla organizácia Sokol.](https://spravy.rtvs.sk/wp-content/uploads/2022/02/tyrs-a-Fugner-e1644917885158-1020x573.jpg)
Na pražskej Panskej ulice v priestore skromného telocvičného ústavu Jana Malýpetra sa za účasti vyše 70 účastníkov konalo ustanovujúce zhromaždenie organizácie.
Členovia boli bratmi
Heslom spolku bolo „Tužme se!“, pozdravom Nazdar. Vlajku s bielym sokolom navrhol Josef Mánes, súčasťou oblečenia bola červená garibaldiovská košeľa.
Názov Sokol prvýkrát uviedli v stanovách organizácie z roku 1864. Za starostu spolku zvolili Jindřicha Fügnera, ten navrhol členom tykanie a oslovenie brat. Spolok aj sponzoroval, a to ho napokon finančne zruinovalo.
![Sokolská mládež –v typickom oblečení na cvičenie.](https://spravy.rtvs.sk/wp-content/uploads/2022/02/Sokol_sport_costumes-419x573.jpg)
Do roka stála prvá pražská Sokolovňa, postavená z finančnej zbierky a z Fügnerových peňazí. V súčasnosti je budova pamiatkovo chránená, keďže aj po prestavbách sa v nej zachovalo pôvodné vnútorné členenie aj bohatá štuková výzdoba.
V dobe výstavby to bola moderná budova s telocvičnou aj šermiarskou sálou. Nachádzali sa v nej moderné šatne aj umyvárne, osvetlenie bolo plynové, vykurovalo sa teplovzdušne.
Tyrš vypracoval českú terminológiu pre cviky
Miroslav Tyrš bol nielen vynikajúcim organizátorom, ale aj telovýchovným odborníkom. Vypracoval publikáciu s názvom Základové tělocviku, v ktorom podal výklad sokolskej telocvičnej sústavy.
Cvičenia rozdelil do štyroch skupín – bez náradia a bez pomoci, na náradí, skupinové cvičenia a úpolové cvičenia (šerm, zápas).
![Cvičenia v Táboře (1924).](https://spravy.rtvs.sk/wp-content/uploads/2022/02/Sokol1924-e1644918080224.jpg)
Okrem toho vypracoval aj pôvodnú českú terminológiu pre cviky. Pod jeho vedením vznikli aj základy športovej gymnastiky, atletiky, turistiky a branných činností, keďže pôsobenie Sokola sa neobmedzovalo len na priestory telocviční. V roku 1882 sa konal v Prahe I. všesokolský zlet.
Organizáciu v priebehu rokov neobišli finančné ťažkosti, štiepenie a zákazy činnosti (1941, 1956). K obnoveniu Sokola došlo v roku 1990.