Na hlavný obsah

V obci na východe sa zo zberného dvora stalo veľké smetisko. Starosta sľúbil, že dá všetko do poriadku. Dodržal svoj sľub?

Regionálny zberný dvor mal slúžiť na zber triedeného odpadu.

V obci na východe sa zo zberného dvora stalo veľké smetisko. Starosta sľúbil, že dá všetko do poriadku. Dodržal svoj sľub?
Zberný dvor v Uliči v decembri 2023. Foto: STVR

V obci Ulič neďaleko hraníc s Ukrajinou vyrástol za vyše milión eur zberný dvor na triedený odpad. No ako ukázala naša reportáž, postupne sa z neho stalo jedno veľké smetisko. Starosta dal vtedy chlapské slovo, že dá všetko do poriadku. Dodržal ho? Alebo jeho sľuby zostali iba sľubmi?

“Boli na to vynaložené nemalé peniaze a efekt je nulový. Ba mínusový v tom smere, že keď na dvor donesiete vytriedený odpad, tak ho len hodíte na veľkú hromadu netriedenej skládky. Všetko sa tam vozí bez evidencie, brána je otvorená, nikto neeviduje, aký odpad sa tam dovezie a od koho,“ ozrejmil ochranár Jozef Repka.

Jozef Repka je ochranár a bývalý riaditeľ Správy Národného parku Poloniny. S tým ako obec, ktorá sa nachádza v ochrannom pásme národného parku, prevádzkovala zberný dvor, sa nedokázal zmieriť.

Slová Jozefa Repku sme sa vybrali preveriť priamo na mieste. Do areálu zberného dvora sme sa dostali otvorenou bránou. Nikto nás nekontroloval, nikto sa nás na nič nepýtal. Ak by sme sem doviezli akýkoľvek odpad, pokojne sme ho mohli vysypať na túto obrovskú hromadu.

Starosta obce Ján Holinka priznal, že zberný dvor sa nepáči ani jemu. Vyhlásil, že sa triedi postupne, ale “pri počte ľudí to nie je otázka jedného dňa.“ Dodal, že zberný dvor nevníma ako čiernu skládku.

Na vybudovanie prispelo ministerstvo

Regionálny zberný dvor mal slúžiť na zber triedeného odpadu pre deväť obcí Uličskej doliny. Do jeho vybudovania vďaka Kohéznemu fondu prispelo ministerstvo životného prostredia aj obec. Spolu viac ako milión eur. “Dotácia z ministerstva bola vo výške 1 016 000 eur. Náklady obce boli 56-tisíc eur,“ uviedol Holinka.

Projekt však pokrýval len náklady na zriadenie zberného dvora, nie náklady na jeho prevádzku. Keďže platby od organizácií zodpovednosti výrobcov, ktoré obci financovali triedenie odpadu, sa postupne znižovali, samospráva sa dostala do finančných problémov.

“Po päť a pol roku prevádzkovania sme sa rozhodli, aj na základe rozhodnutia poslancov, že ukončíme spoluprácu s okolitými obcami a budeme tento separovaný zber realizovať iba v obci,“ prezradil starosta obce Ulič.

Zároveň sa znížil počet zamestnancov zo štyroch na dvoch. “Je to ťažké ekonomicky utiahnuť. Štyria ľudia sú mesačne štyritisíc eur. Ak si to vynásobíte, tak sú to pre nás obrovské, nepredstaviteľné peniaze,“ vyhlásil Holinka.

Kopa netriedeného odpadu

Výsledkom bolo, že na voľne prístupnom a nestráženom dvore postupne vznikla obrovská kopa netriedeného odpadu. Hoci nás starosta presviedčal o opaku. “Nie je voľne dostupný. Bol som vtedy služobne preč. Tí dvaja zamestnanci riešili havarijný stav kotla v materskej škole. Proste nezamkli,“ tvrdil starosta.

Podľa slov starostu však dvor fungoval a odpad sa triedil. Aj keď uznal, že pomaly. “Ani mne sa nepáči rýchlosť tohto konania. Bol by som omnoho radšej, ak by to bolo rýchlejšie, ak by som mal viac ľudí a tento zberný dvor nevyzeral tak, ako vyzerá,“ konštatoval.

Starosta nám zároveň prisľúbil, že problém vyrieši a obrovskú kopu odpadu obec postupne vytriedi a odvezie. “Ak vám teraz poviem a dám ruku, chlapské slovo, že ak tu prídete v júni, tak budete prekvapení. Možno sa vám zdá, že je to ďaleko, ale viem, že do mája sa nebude dať robiť s týmto nič. Proste sme územie, kde je to zamrznuté, kde to bude zasnežené,“ povedal.

Prišli sme skontrolovať, či dodržal slovo

Či slovo, ktoré nám starosta dal, naozaj dodržal, sme sa neohlásene vybrali skontrolovať v polovici novembra, teda s polročným bonusom. A boli sme príjemne prekvapení. Obrovská kopa odpadu bola preč.

Vstupná brána do areálu zberného dvora bola síce opäť otvorená, no prítomný zamestnanec nás okamžite prišiel skontrolovať a upozorniť, že na dvor môžu odpad ukladať len obyvatelia obce. Vzápätí už navigoval jedného z nich, kam má dovezený vytriedený odpad uložiť.

Na novej informačnej tabuli sme sa dočítali, že zberný dvor je prístupný tri dni v týždni a ktoré druhy odpadu je možné uložiť. Veľkokapacitné kontajnery, ktoré boli pred rokom zasypané odpadom, stáli zoradené a pripravené na použitie.

Po skončení otváracích hodín zamestnanec vstupnú bránu uzamkol. Sme radi, že starosta obce slovo dodržal a zberný dvor opäť funguje tak, ako má.     

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny