Na hlavný obsah

Znížená sadzba DPH na knihy nebude viesť k poklesu ich cien, upozorňujú vydavatelia

Môžu za to podľa nich ďalšie konsolidačné opatrenia.

Znížená sadzba DPH na knihy nebude viesť k poklesu ich cien, upozorňujú vydavatelia
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jozef Ďurník

Znížená sadzba DPH na knihy z 10 percent na päť percent od nového roka pomôže spomaliť zdražovanie kníh. Ich ceny sa však plošne neznížia. Dôvodom sú rastúce prevádzkové náklady a konsolidačné opatrenia, ktoré pre knižný trh znamenajú nové výzvy, uviedlo v piatok (27. 12.) Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska (ZVKS).

Cena kníh je v súčasnosti podľa združenia vystavená tlaku inflácie. Posledných desať rokov pritom rástla priemerná cena tlačených kníh len mierne. Ani zďaleka tak nemala dosiahnuť úroveň zvýšenej cenovej hladiny.

„Ak by cena knihy rástla v súlade s infláciou, jej hodnota by dnes bola podstatne vyššia. Vydavatelia a kníhkupci však dlhodobo absorbujú časť rastúcich nákladov, aby knihy ostali prístupné čo najširšiemu publiku,“ vysvetlil predseda ZVKS Juraj Heger.

Drahšie náklady aj nová daň

Okrem samotnej ceny by mala očakávaná inflácia spôsobiť taktiež zvýšenie prevádzkových nákladov spojených s tlačou a distribúciou kníh.

Z prijatých konsolidačných opatrení by malo mať na slovenský knižný trh najväčší vplyv zvýšenie minimálnej mzdy o 8,8 percenta. Ale aj zavedenie transakčnej dane, priblížilo združenie.

Tieto opatrenia prehĺbia podľa ZVKS finančné zaťaženie vydavateľov a kníhkupcov a budú znamenať ďalší tlak na už teraz napäté rozpočty.

Zníženie DPH na knihy je podľa združenia dôležitým krokom. Pomôže spomaliť rast cien a vytvoriť udržateľnejšie podmienky pre vydavateľov a kníhkupcov. Zvýši tiež šance menších nezávislých kníhkupectiev na ich ďalšiu existenciu, vyzdvihli predstavitelia ZVKS.

„Knihy sú základným nositeľom kultúry a poznania a ich dostupnosť by mala byť prioritou. Veríme, že tento krok vlády bude motiváciou na ďalšiu podporu slovenského knižného trhu,“ uzavrel Juraj Heger.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika