Na hlavný obsah

Rok 2024 na naše územie priniesol nový živočíšny druh. Sršeň ázijský škodí nielen včelárom

Európou sa šíri už 20 rokov.

Rok 2024 na naše územie priniesol nový živočíšny druh. Sršeň ázijský škodí nielen včelárom
Na snímke jedince sršňa ázijského. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Rok 2024 priniesol aj výskyt nového živočíšneho druhu na našom území, a to nie práve želaného. Invázny typ sršňa, sršeň ázijský, sa Európou šíri už 20 rokov a spôsobuje škody včelárom aj na biodiverzite.

Miestom prvého výskytu sršňa ázijského sa stal novozámocký okres, konkrétne záhrada rodinného domu v Palárikove. Jedince tam pozorovali koncom septembra, o pár dní na to objavili aj samotné hniezdo.

Výskytu sršňa ázijského na Slovensku sa v reportáži v Správach venovala redaktorka Jana Obrancová:

Na výšku meralo takmer meter a podľa odhadov v ňom mohlo byť aj 500 kráľovien. Hniezdo sa podarilo úspešne zlikvidovať zásahom začiatkom októbra.

Hoci sa pár dní na to vyskytol jeden sršeň aj v asi 15 kilometrov vzdialenom Dolnom Ohaji, zrejme išlo o autom prevezeného jedinca a žiadne ďalšie hniezdo už ochranári nenašli. Práca v tomto smere ich čaká až v novom roku, pripravili sa na to aj nákupom asi 2 500 pascí.

„Zhruba od marca, v jarných mesiacoch keď tento sršeň začne nejakú svoju aktivitu, tak my môžeme rozmiestniť tieto pasce a zmonitorujeme, kde prežili kráľovné, lebo zimu prežívajú len kráľovné a oni si zakladajú to svoje nové hniezdo,“ uviedol generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Roman Fajth.

„V žiadnom prípade ho netreba démonizovať, stane sa v najbližších rokoch súčasťou našej fauny a treba nájsť mechanizmy, ktoré budú pomáhať ku kontrole jeho populácie,“ dodal dekan Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského Peter Fedor. O sršňovi ázijskom tak zrejme budeme veľa počuť aj v novom roku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko