Život v bytových domoch je veľmi spoločenská záležitosť. Sused so susedom zdieľajú rodinné oslavy, vŕtanie, dupotanie, krik malých detí, štekot psov, ale aj spoločné priestory. Teda, pokiaľ sa niektorý zo susedov nerozhodne, že si nejakú časť privlastní iba pre seba.
Vážny problém nastáva v momente, keď sa kvôli tomu nemôžete dostať k elektromeru alebo k ističu elektriny. Tento problém má pani Mária Pargáčová.
Elektromer spolu s hlavným ističom sa totiž nachádzajú za zatvorenými dverami, od ktorých pani Pargáčová kľúč nemá. Spoločné priestory totiž využívajú len majitelia dvoch susedných bytov oproti.
Prečo nemá pani Pargáčová prístup k elektromeru v bytovom dome, kde býva, zisťovala v relácii Občan za dverami redaktorka STVR Andrea Lučanská:
„Oni mi navrhli, že kľúč mi dajú, ale s tým, že musím im podpísať papier, aby som sa zaručila, že im tam nič nezmizne,“ uviedla Pargáčová.
To urobiť odmietla. Pravdou však je, že spomínané zádverie v bytovom dome existuje celé roky a kedysi ho využívala aj pani Pargáčová. Potvrdila nám to bývalá majiteľka bytu, ktorá zádverie spolu s manželom postavila.
„Keď sme tie dvere išli robiť, ja som sa jej pýtala, či s tým súhlasí. Dvere boli vždy otvorené, pani Pargáčová mala dievčatá v takom veku ako bola moja dcéra. Vychádzali sme spolu fajn,“ priblížila bývalá majiteľka bytu Gabriela Kukľová.
„My sme si to robili len kvôli tomu, aby nebol prievan a kočiare aby sme nemali v byte, ale aby boli na chodbe. Tak som to chcela, aby to bolo pre všetky tri byty,“ vysvetlila.
Majiteľ zádverie považuje za svoj majetok
Bývalá majiteľka však byt predala. Hoci nejaké obdobie boli vzťahy medzi susedmi dobré, dnes to už evidentne neplatí a zádverie je neprístupné. Terajší majiteľ si navyše podľa výzvy, ktorú pani Pargáčovej adresoval, myslí, že zádverie mu patrí rovnako ako byt.
„Dvere a zárubňu osadila predchádzajúca vlastníčka pani Kukľová a nakoľko som byt s manželkou kúpil od nej, jedná sa o moje osobné vlastníctvo,“ znie vo výzve terajšieho majiteľa bytu Mariána Kočiša.
„Keď som byt predala, som predala len po vchodové dvere, lebo to sú spoločné priestory. Čiže ja som si ich privlastniť nemohla, keby som bola vedela, tak tie dvere, keď som sa sťahovala, by som bola rozbila a bol by otvorený priestor ako je hore na ďalších poschodiach,“ zhodnotila Kukľová.
Snažili sme sa kontaktovať aj susedov, ktorí majú byty za zádverím. Majitelia bytu číslo tri nám síce pri druhej návšteve otvorili a dovolili za zádverie nahliadnuť, vyjadriť pred kamerou sa však odmietli.
Tvrdia, že spor sa týka pani Pargáčovej a pána Kočiša, majiteľa bytu číslo dva. Ten však spolu s manželkou dlhodobo žije a pracuje v zahraničí. Doma sme ho teda ani na druhý pokus nezastihli a na naše telefonáty ani SMS správu nereagoval.
Zádverie odstránili, majiteľ postavil nové
Pani Pargáčová požiadala o odstránenie zádveria aj príslušný stavebný úrad, ktorý vo februári 2024 vykonal štátny stavebný dohľad.
„Výsledok bol taký, že pri prvej tvaromiestnej obhliadke bolo zistené 23. februára, že zádverie tam naozaj je. Pri druhej stavebnej obhliadke bolo zistené, že zádverie bolo demontované a pri tretej obhliadke, ktorá bola vykonaná na základe telefonického rozhovoru s pani Pargáčovou, a tá bola vykonaná 11. apríla, bolo zistené, že to zádverie je tam opäť,“ informoval vedúci kancelárie primátora mesta Bardejov Štefan Hij.
Zádverie bolo po štátnom stavebnom dohľade odstránené práve z iniciatívy pani Pargáčovej, ktorá tvrdí, že tak urobila, pretože sa súrne potrebovala dostať k hlavnému ističu.
„Mala som problém, vyskočil mi tu istič, nevedela som to nahodiť. Prišiel elektrikár, museli sme to odstrániť. Nevedel sa k tej hodine dostať, vypnúť to a zapnúť, preto to zádverie muselo ísť dole. Lenže o mesiac na to si postavili druhé,“ opísala Pargáčová.
Oslovili sme teda Východoslovenskú distribučnú, kde nám potvrdili, že elektromery aj hlavný istič majú byť prístupné.
„Z úplne bežnej praxe sa môže stať, že vám vyhodí istič, nejaká porucha v bytovej inštalácii a vy ho potrebujete nahodiť. Takto sa k nemu nedostanete, ak je teda za nejakým zámkom,“ uviedla hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej, a.s. Andrea Forbergerová.
Správcovské spoločnosti reagovali
Pani Pargáčová sa s problémom obrátila aj na Okresné stavebné bytové družstvo Bardejov, vtedajšieho správcu, ktorého zástupca bol podľa stavebného úradu prítomný aj na štátnom stavebnom dohľade a vo februári 2024 adresoval majiteľom bytu výzvu. Na naše otázky zaslané mailom však nereagoval.
„Na základe výzvy zo dňa 19.12.2023 o odstránenie zádveria v spoločných priestoroch na 1. poschodí bytového domu J. Grešáka19 Vás opätovne žiadame o odstránenie alebo posunutie steny zádveria tak, aby bol voľný prístup k meradlám elektriny patriacim k bytu pani Pargáčovej a to najneskôr do 15.2.2024,“ uvádza sa vo výzve.
Dnes má však bytový dom už nového správcu, ktorý komunikáciu pred kamerou odmietol a zaslal písomné stanovisko. Podľa pani Pargáčovej však situáciu začal riešiť a okrem upozornenia na vývesnej tabuli, zaslal majiteľom bytu číslo dva výzvu na odstránenie zádveria.
„Nový správca o tom vie, vyzval ich na to odstránenie,“ potvrdila Pargáčová.
„Vzniknutú situáciu, samozrejme, riešime, a to v zmysle príslušných zákonov a za súčinnosti všetkých zainteresovaných strán tak, aby to viedlo k spokojnosti všetkých, no najmä dotknutých vlastníkov bytov v bytovom dome. Z opatrnosti a v záujme ochrany všetkých vlastníkov v bytovom dome nebudeme poskytovať do médií žiadne informácie,“ informovala v písomnom stanovisku správcovská spoločnosť RIOSS, s. r. o.
Situáciu rieši stavebný úrad
Problém dlhodobo rieši aj stavebný úrad, ktorý po tretej obhliadke v apríli 2024 konanie o nepovolenej stavbe prerušil na 90 dní.
„My najprv musíme vyzvať, aby predložil žiadosť o dodatočné povolenie stavby. Na stavebníkovi je, nie na stavebnom úrade, dokázať, že to nie je v rozpore s verejnými záujmami. Preto sme tak pokračovali a prerušilo sa konanie. Žiaľ, dodnes nebola reakcia,“ priblížil vedúci oddelenia životného prostredia mesta Bardejov Slavomír Kmecik.
„Lehota už pomaly uplynula a bude postupovať v súlade so zákonom,“ ozrejmil vedúci kancelárie primátora mesta Bardejov Štefan Hij.
Lehota uplynula už v júli, čo potvrdil aj Hij. „Máme pomaly záver roka a myslím, že mesto Bardejov a stavebný úrad bude postupovať v tomto prípade oveľa razantnejšie než doteraz,“ dodal.
„Podľa zistenia štátneho stavebného dohľadu, stavebníkom sú manželia Kočišovci. Žiaľ, nepreberajú zásielky, čiže na základe týchto skutočností budeme pokračovať v konaní a vydá sa meritórne rozhodnutie,“ povedal Kmecik.
Obrátila sa aj na hasičov
Pani Pargáčová požiadala o pomoc aj Hasičský a záchranný zbor (HaZZ). Podľa zákona o ochrane pred požiarmi však tento prípad do ich kompetencie nepatrí, keďže bytový dom má len sedem podlaží.
„HaZZ má kompetenciu vykonávať tieto protipožiarne kontroly v bytových domoch, ktoré majú viac ako osem nadzemných podlaží. V tomto smere má kompetenciu vykonávať preventívne protipožiarne kontroly obec,“ spresnil riaditeľ odboru požiarnej prevencie Prezídia hasičského a záchranného zboru Gabriel Megó.
Podľa Štefana Hija boli malé prevádzky a bytové domy na ulici Grešáka naposledy kontrolované v roku 2019. „Nedostatky neevidujeme, to znamená, neboli zistené,“ dodal.
Či bol v čase kontroly priestor za zádverím prístupný, sme sa nedozvedeli. Podľa odporúčaní z prezídia hasičského a záchranného zboru by však podobné prekážky v bytových domoch existovať nemali.
„HaZZ apeluje na všetkých obyvateľov v bytových domoch, aby únikové cesty, schodiská, chodby, udržiavali naozaj trvale voľné. Aby z nich nevytvárali skladiskové priestory, aby tieto hlavné uzávery elektriky, plynu, vody, boli stále prístupné pre možný zásah hasičskej jednotky,“ upozornil Megó.
Aj podľa tzv. bytového zákona by spoločné priestory mali byť dostupné pre všetkých.
„Predpokladám, že toto zádverie určite je spoluvlastnícky podiel práve z toho dôvodu, že sú tam elektromery a je to de facto chodba. Mala by byť prístupná všetkým,“ zhodnotil predseda Združenia správcov a užívateľov nehnuteľností Eugen Kurimský.
„Nejaké svojvoľné zabratie si spoločného priestoru zákon nepripúšťa. Čiže v takom prípade môžeme hovoriť o nezákonnosti. A ak táto nezákonnosť trvá viac ako dve desaťročia, nezákonný stav sa nemôže uplynutím času zhojiť,“ poznamenal nezávislý advokát Matúš Lemeš.
Pravda je na strane sťažovateľky
Na ťahu sú v tejto chvíli stavebný úrad a správca bytového domu. Argument, že zádverie vzniklo pred viac ako 20 rokmi, podľa terajších zákonov neobstojí.
„Sťažovateľka má nepochybne pravdu, ak požaduje odstránenie zádveria, pretože zádverie v podstate blokuje spoločné časti, ktoré sú v spoluvlastníctve všetkých vlastníkov v bytovom dome,“ vysvetlil Lemeš.
„Chcem, aby to išlo dole, aby spoločný priestor, tá elektrina, aby to bolo prístupné,“ uzavrela Pargáčová.