Vyzerá to super, zorganizujem veľký festival – ak to vyjde, zarobím, a ak to nevyjde, v tichosti odkráčam. A čo s vyzbieranými peniazmi za vstupné? To by radi vedeli aj ľudia, ktorí si zakúpili vstupenky na minuloročný Topfest. Rockový festival na poslednú chvíľu zrušili. Tisíce sklamaných ľudí dodnes čakajú, či im organizátor vráti peniaze.
Pani Andrea Soradová si kúpila v predpredaji na internete lístok pre seba a kolegyňu na Topfest, ktorý mal byť v júni minulého roku v Dolnom Hričove. Podobne ako tisícky ďalších. Podujatie však niekoľko dní pred plánovaným termínom organizátori zrušili.
„Bola som z toho prekvapená. V živote sa to totiž nestalo, má dlhú tradíciu,“ hovorí. „Najprv som si myslel, že to je sranda, ale potom to už bolo naozaj akože už oficiálne,“ pridáva sa pani Denisa Dorotková.
Lístky si kupovali cez webovú stránku Predpredaj.sk. Rovnako ako ostatným zákazníkom, im sprostredkovateľ vstupeniek, po zrušení podujatia poslal informačný email. V ňom ich informovali, že ak chcú peniaze späť, musia sa obrátiť na usporiadateľa festivalu.
„Spoločnosť Predpredaj.sk vystupuje vo vzťahu len ako sprostredkovateľ. Koná teda v mene a na účet usporiadateľa. Uhradením kúpnej ceny vstupenky kupujúci vstupuje do právneho vzťahu priamo s usporiadateľom podujatia, nie však s našou spoločnosťou,“ píše tím portálu Predpredaj.sk v stanovisku.
Podľa pani Soradovej to bola posledná komunikácia, ktorú s ňou niekto viedol. „Všetko som urobila presne podľa návodu. Na ich adresu som im písala asi už štyri alebo päťkrát. Poslala som im aj samotné lístky aj potvrdenie o zaplatení, ale nedostala som žiadnu odpoveď,“ sťažuje sa.
Zrušená stránka
Stránka festivalu je už zrušená. Ľudia, ktorí si na nej kúpili lístky, sa na ňu nevedia dostať. Nevedia sa teda dostať ani ku kontaktom na usporiadateľa či k všeobecným obchodným podmienkam. Podľa Ingrid Ďugovej zo Spotrebiteľského združenia AVES sa poškodení môžu domôcť svojich práv, financií však pravdepodobne iba ťažko.
Od plánovaného podujatia ubehlo viac ako pol roka, no peniaze za zakúpené lístky od usporiadateľa nikto späť nedostal. Pani Andrea za vstupenku a miesto na stan zaplatila 129 eur. Pani Denisa podľa jej slov spolu s ostatnými bojuje a dúfa, že im niekto peniaze vráti.
„Niekoľko tisíc ľudí vrátane nás si kúpilo lístky na festival Topfest 2024, ktorý sa mal konať v júni v Dolnom Hričove. Organizátor ho na poslednú chvíľku zrušil. Peniaze však nikomu nevrátil, ani sa k téme vrátenia peňazí nevyjadruje,“ píše v emaili aj Patrik Pouchlý.
„Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) eviduje päť spotrebiteľských podaní týkajúcich sa zrušeného festivalu Topfest. Ak usporiadateľ kultúrneho podujatia nevráti finančné prostriedky, získa majetkový prospech bez právneho dôvodu, ide teda o bezdôvodné obohatenie,“ píše sa v stanovisku SOI.
„Každý organizátor, ktorý zruší podujatie, má do desiatich dní vyhlásiť nový dátum podujatia, alebo ako bude refundovať finančné prostriedky. Nič z toho sa však nestalo,“ vysvetľuje Ďugová zo združenia AVES.
Usporiadateľ festivalu
Usporiadateľom festivalu bola podľa vstupenky spoločnosť Topfest Management. V čase predaja lístkov bol jeden z jej spoločníkov a konateľov Marián Kollár z Levíc. Podarilo sa nám s ním spojiť telefonicky. Niekoľkokrát nám sľúbil, že nám pošle nahrávku svojho vyjadrenia, no neurobil tak ani po niekoľkých týždňoch.
Stanovisko sme sa snažili od neho získať aj osobne, na jeho adrese trvalého pobytu. Oficiálne býva u mamy, no podľa nej sa už doma nezdržiava. Zastihnúť sme sa ho pokúsili aj v Dobrom rádiu.
Až po našej návšteve doma a v rádiu nám napokon poslal písomné stanovisko, v ktorom uvádza, že festival sa neuskutočnil pre nedostatok financií. Podľa jeho slov predali 4 400 vstupeniek, čo nestačilo na pokrytie nákladov. Tvrdí, že peniaze nie je z čoho vrátiť a že za to môže ďalší vtedajší spoločník a konateľ. Preto podal aj trestné oznámenie.
„Jediný, kto mohol disponovať financiami na účtoch a mal aj vydané bankomatové karty, bol Michal Krasňan. Tými bankomatovými kartami bolo po zrušení a pred poslaním financií za vstupenky na účty realizované množstvo výberov, až kým na účtoch neboli financie,“ napísal v stanovisku pán Kollár.
Konflikt spoločností
Ďalším spoločníkom bola firma AGF EUROPE, ktorá nám zaslala len písomné stanovisko svojho štatutára. „Voči týmto tvrdeniam, obvineniam a fabuláciám p. Kollára sa chceme rázne ohradiť. Tieto refundácie rieši výhradne spoločnosť Topfest Management s.r.o., teda usporiadateľ festivalu. Na projekte Topfest spoločnosť AGF EUROPE S.E. vystupovala ako finančný investor,“ uviedol v ňom štatutár spoločnosti Michal Krasňan.
„V súvislosti s neuskutočneným festivalom Topfest 2024 je na Odbore kriminálnej polície Okresného riaditeľstva policajného zboru v Považskej Bystrici, vedené trestné konanie vo veci zločinu porušovanie povinnosť pri správe cudzieho majetku,“ vysvetľuje hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Trenčín Petra Klenková.
Podľa verejne dostupných informácií spoločnosť založili pôvodne za iným účelom. Na Topfest Management ju premenovali len rok a štvrť pred plánovaným festivalom. V tom čase zmenila aj spoločníkov a konateľov.
Noví vlastníci
Po zrušení festivalu firmu zas previedli na nových vlastníkov a konateľov v Českej republike, ktorých nie je možné kontaktovať. Na adrese firmy je výrobňa nábytku a sídli tam asi 30 firiem. Konateľ Pavel Klanica má takmer 600 firiem v Česku a 11 na Slovensku.
„Investor postúpil investíciu Topfest novému investorovi Pavelovi Klanicovi z Prahy. Ten je takzvaný biely kôň. Má už na seba stovky spoločností v ČR a aj na Slovensku,“ pokračuje pán Kollár v písomnom vyjadrení.
„Ak by policajti zistili, že spoločnosť nebola zdravá už od počiatku a peniaze, ktoré tam došli, sa vyviedli nekalým spôsobom, nazýva sa to tunelovanie. To je teda relatívne závažný trestný čin,“ vysvetľuje nezávislý advokát Branislav Welter.
Podľa hovorkyne Klenkovej nemôže vzhľadom na prebiehajúce úkony v trestnom konaní polícia poskytnúť viac informácií.
Vymáhanie vstupného
Podľa SOI môžu zákazníci vymáhať vrátenie vstupného alternatívnym riešením sporov alebo pred súdom, napríklad aj prostredníctvom spotrebiteľských združení. Tie však reálnu šancu na úspech nevidia.
„Na Slovensku je veľmi málo obchodníkov, ktorí sú ochotní sa mimosúdne dohodnúť. Pravdepodobne by toto už bol zbytočný čas aj námaha,“ myslí si Ďugová zo združenia AVES.
Podľa advokáta Weltera by poškodení zbytočne čelili ďalším nákladom, ak by sa rozhodli ísť súdnou cestou. Ďugová vysvetľuje, že exekútor po súdnom konaní môže vymáhať peniaze. „Keď ale nič nevymôže, spotrebiteľ bude platiť exekučné trovy,“ dodáva.
Tisícky ľudí sa tak zrejme späť k peniazom už nedostanú, za čo zatiaľ nikto nenesie zodpovednosť. Nahnevaní zákazníci si na sociálnej sieti založili skupinu, ktorá má viac ako 900 členov. Zopár sa ich obrátilo aj na políciu.
„Trestné oznámenia podané zákazníkmi festivalu sú evidované na Odbore kriminálnej polície Okresného riaditeľstva policajného zboru v Trenčíne, pričom aktuálne ide o 11 poškodených,“ uvádza hovorkyňa Klenková.
Posledná možnosť
Tí, ktorí za vstupenky platili kartou cez internet, majú ešte jednu možnosť – reklamovať platbu v banke. Pani Soradovej sa to však nepodarilo, keďže si nekupovala lístky priamo v e-shope organizátora. Podľa jej slov sa niektorým podarilo peniaze takýmto spôsobom získať naspäť, iným ich banky odmietli vrátiť.
„Klientom, ktorí si zakúpili vstupenky prostredníctvom predajcov (teda tretích strán, napr. Predpredaj.sk, Ticketportal.sk), bohužiaľ týmto spôsobom pomôcť nemôžeme. V prípade, ak klienti od organizátora dostanú zamietavú odpoveď, môžeme ich situáciu riešiť s kartovou spoločnosťou prostredníctvom chargebacku,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Aj napriek dlhoročnej tradícii podujatia je dobré si pred kúpou zistiť, či nedošlo k zmene organizátorov a overiť si ich. Prípadne si priplatiť a poistiť sa. Advokát Welter pripomína, že dnes existuje úplne bežný produkt poistenia vstupného.
Poškodeným podľa ich slov v živote nenapadlo, že by sa niečo takéto stalo. Otriaslo to ich dôverou, stále však veria, že sa im peniaze vrátia naspäť.