Nielen klasická hudba, ale aj vojenské pochody sa ozývajú každý deň na jednej z litovských fariem. Ide o súčasť experimentu, ktorý vychádza zo štúdie britských vedcov zo začiatku milénia. Podľa nej hudba môže znížiť kravám stres a potom dávajú viac mlieka. Chovateľ zašiel ešte ďalej a experiment upravil.
Don Giovanni, Figarova svatba či Čarovná flauta. Tieto svetoznáme diela velikána klasickej hudby Wolfganga Amadeusa Mozarta sa ozývajú z veľkej mliečnej farmy v meste Meškalaukis na severe Litvy. Dánsky majiteľ razí myšlienku, že pri klasickej hudbe sú kravy pokojnejšie. Dokonca sa podľa neho svojím spôsobom usmievajú, keď ich idú dojiť.
O farme, na ktorej kravy počúvajú hudbu, hovoril v reportáži v Správach redaktor Pavel Achs:
„Môžete vidieť kravy, ktoré sú veľmi šťastné. Keď sa chystajú na dojenie, všetky stoja a prežúvajú. Potrebujú pokojnú hudbu, veľmi tichú, relaxačnú hudbu,“ povedal majiteľ farmy Hans Christian Nissen.
„Klasická hudba ich upokojuje. Je to stály zvuk, na ktoré si kravy zvykli, a ktorý prehlušuje okolité zvuky, takže dobytok nie je v strese,“ vysvetlil zamestnanec farmy Mantas Samaitis.
Iná hudba pri dojení
Pre zhruba 1 300 kráv sa hudba na farme zmení v čase, keď nastane čas dojenia. Vtedy znejú z reproduktorov vojenské pochody z americkej občianskej vojny.
„Hudba znie 24 hodín denne. Pre dobytok slúži ako signál, ako znamenie, čo má robiť. Keď hrá klasická hudba, kravy odpočívajú a kŕmia sa. Keď sa hudba prepne na pochod, vyvinie sa u nich reflex a pochopia, že je čas vstať ísť na dojenie.“
A práve to, že kravy samé vstanú a idú k obrovskému kolotoču na dojenie, výrazne pomáha zamestnancom farmy.
„Len čo začne hrať vojenský pochod, kravy okamžite zamieria ku kolotoču. Potrebujeme menej úsilia, aby sme ich vyhnali z maštale,“ pokračoval zamestnanec farmy Zenonas Lekavicius.
Experiment s hudbou pre kravy príliš nenadchol miestnych obyvateľov. Sťažovali sa na hluk, pretože okná na maštaliach sú stále otvorené a muzika sa šíri do okolia.
„Najmä za tichých večerov sa ozvena šíri ďaleko. Preto sa susedia sťažovali, že hudba je príliš nahlas, takže sme ju museli stíšiť,“ dodal Lekavicius.
Po zverejnení štúdie britských vedcov z roku 2001 začali experimentovať s hudbou pre dobytok farmy po celom svete. Po viacerých správach, že hudba mala účinok na dojenie kráv, si istý britský farmár najal operného speváka, ktorý spieval kravám priamo na pastvinách.