Na hlavný obsah

TikTok by v USA mohli z veľkej časti kúpiť americké firmy, mieni Trumpov kabinet. V hre sú veľké mená

Medzi investormi by údajne mohol byť aj Microsoft.

TikTok by v USA mohli z veľkej časti kúpiť americké firmy, mieni Trumpov kabinet. V hre sú veľké mená
Kabinet Donalda Trumpa rokuje o budúcnosti sieti Tiktok. Foto: TASR/AP/Koláž STVR

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa rokuje o možnosti, že by sociálnu sieť zameranú na tvorbu krátkych videí TikTok z veľkej časti kúpili americké firmy. Jej doterajší vlastník čínska spoločnosť ByteDance by v nej mal menšinový podiel. S odvolaním sa na dva nemenované zdroje o tom v sobotu (25. 1.) informoval americký verejnoprávny rozhlas NPR.

„ByteDance by z tohto podniku neodišiel, ale minimalizovalo by sa čínske vlastníctvo,“ povedal NPR jeden zo zdrojov.

Na algoritmy aplikácie TikTok, zber dát a aktualizácie softvéru by dohliadala firma Oracle. Na jej cloudových serveroch už sú v USA uložené údaje o užívateľoch tejto aplikácie. Ďalším možným investorom by podľa NPR mala byť spoločnosť Microsoft.

Zástupcovia firmy Oracle a Bieleho domu podľa NPR o tejto záležitosti rokovali v piatok (24. 1.) a ďalšiu schôdzku majú na budúci týždeň.

Hovorca firmy Microsoft vec odmietol komentovať a TikTok, Oracle ani Biely dom na žiadosť o vyjadrenie nereagovali, napísal web NPR.

Kúpi TikTok Musk?

V médiách sa nedávno objavili aj informácie o tom, že čínski predstavitelia rokujú o možnosti predať aktivity siete TikTok v USA miliardárovi Elonovi Muskovi. Ten už vlastní sociálnu sieť X, ktorú kúpil v roku 2022 za 44 miliárd dolárov (zhruba 41,9 miliardy eur). Zároveň patrí medzi blízkych spolupracovníkov Trumpa.

Americký Kongres vlani v apríli prijal zákon zakazujúci sieť TikTok v USA v prípade, že ju čínska materská spoločnosť ByteDance do 19. januára 2025 nepredá. Predaj sa však do stanoveného termínu neuskutočnil, čo pred týždňom viedlo k dočasnému prerušeniu prevádzky tejto siete.

Trump po svojej pondelkovej (20. 1.) inaugurácii vydal príkaz, podľa ktorého by ministerstvo spravodlivosti nemalo zákaz TikToku počas 75 dní vymáhať.

Za schválením zákona o zákaze TikToku v USA stáli obavy, že sieť predstavuje bezpečnostné riziko a môže slúžiť čínskym záujmom. Americké úrady však verejne nepredložili dôkazy o tom, že by čínsky štát takýmto spôsobom špehoval Američanov alebo zasahoval do spôsobu, akým platforma predkladá užívateľom obsah.

Samotné vedenie siete takéto podozrenia odmieta a tvrdí, že americké ministerstvo spravodlivosti nesprávne vyhodnotilo väzby aplikácie na Čínu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet