Loď, ktorú v nedeľu (26. 1.) zadržala švédska pobrežná stráž pre nedávne poškodenie podmorského kábla v Baltskom mori, je bulharská. Vyplýva to z vyhlásenia vlastníka plavidla.
Ten podľa agentúry Reuters pripúšťa, že poškodenie kábla možno spôsobila jeho loď Vežen po tom, ako na rozbúrenom mori spustila kotvu. Uistil však, že nešlo o zlý úmysel.
Spoločnosť Navibulgar, ktorá loď vlastní, v pondelok (27. 1.) na svojej internetovej stránke zverejnila svoje stanovisko k veci. V ňom píše, že „nemá informácie o žiadnom úmyselnom konaní posádky motorovej lode Vežen, ktoré by mohlo viesť k takémuto incidentu“.
Situácia bola podľa informácií majiteľa lode dôsledkom „nepriaznivých hydrometeorologických podmienok v oblasti“.
Spoločnosť uisťuje, že pri prešetrovaní plne spolupracuje s príslušnými orgánmi a vyjadrila presvedčenie, že prešetrovanie bude objektívne.
Loď Vežen, postavená v roku 2022, bola podľa šéfa spoločnosti v nedeľu zadržaná v rámci vyšetrovania „závažnej sabotáže“ a švédska pobrežná stráž ju odklonila do švédskych teritoriálnych vôd, potvrdil agentúre AFP šéf spoločnosti Alexander Kalčev. Taktiež on odmietol, že by mohlo ísť o sabotážny čin.
Predošlé incidenty
Lotyšská verejnoprávna televízia LSM v nedeľu s odvolaním sa na prevádzkovateľa optického kábla uviedla, že za poškodením môžu byť „vonkajšie vplyvy“.
Kábel vedie medzi lotyšským prístavom Ventspils a švédskym ostrovom Gotland. Lotyšské námorníctvo po jeho poškodení vyslalo hliadku, aby skontrolovalo plavidlo, ktoré škodu pravdepodobne spôsobilo.
Od roku 2023 bola poškodená desiatka káblov v oblasti. Dotklo sa to Estónska, Fínska, Švédska, Nemecka a Litvy. Najmenej dva incidenty sa týkali lodí, ktoré neskôr obvinili z vlečenia kotiev po morskom dne.
Naposledy 25. decembra boli v Baltskom mori poškodené dva káble. Nasledujúci deň fínska pohraničná stráž vstúpila na palubu plavidla Eagle S a odplávala s ním do fínskych vôd.
Fínske úrady majú podozrenie, že posádka lode káble poškodila zámerne kotvou, ktorú za sebou ťahala. Loď plaviaca sa z Ruska pod vlajkou Cookových ostrovov je zrejme súčasťou ruskej tieňovej flotily, ktorú Rusko využíva iba neoficiálne, aby obišlo sankcie a mohlo vyvážať napríklad svoju ropu.
Severoatlantická aliancia koncom decembra posilnila svoju prítomnosť v Baltskom mori.