Ukrajina chce do Európy prevážať plyn z Azerbajdžanu. Potvrdil to prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa neho by takýmto spôsobom mohol plyn prúdiť aj na Slovensko. Analytici pripomínajú, že Azerbajdžan nedokáže uspokojiť európsku spotrebu zemného plynu. Za rozhodnutím Kyjeva vidia aj pondelkové (27. 1.) rokovanie o sankciách pre Rusko.
Slovensko prejavilo záujem o plyn z Azerbajdžanu ešte v lete minulého roka. Jeho dodávky mali vtedy obísť územie Ukrajiny cez plynovod Turkstream. Ukrajina pôvodne prevoz tohto plynu nechcela dovoliť, pretože sa obávala, že sa k nám cez Azerbajdžan dostane ruský plyn. Zmenu v postoji Kyjeva priniesli podľa analytika aj pondelkové rokovania o predĺžení ruských sankcií.
„Druhým opatrením amerického prezidenta Donalda Trumpa bolo obmedzenie pomoci Spojených štátov, čo znamená nižší finančný príjem pre Ukrajinu. Teraz sa jej teda hodia poplatky za tranzit,“ hovorí hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Možnosť dovážať plyn cez Ukrajinu hodnotí analytik pozitívne. Azerbajdžanský plyn ale podľa neho tvorí len časť toho čo potrebujeme. Pripomína, že Rusko do Európy dodávalo viac ako 150 miliárd kubických metrov plynu ročne.
„Do štátov EÚ vyvážal Azerbajdžan každoročne o čosi málo viac. Export postupne rástol, ale hovoríme o objeme 12 až 13 miliárd kubíkov,“ vysvetľuje odborník na energetiku Radovan Potočár.
Prevozu plynu sa v Správach venoval redaktor Boris Novotňák:
Podpora rezortu
Hľadanie nových trás dovozu plynu podporuje aj rezort hospodárstva. Kedy bude s Ukrajinou rokovať, nám ale nepovedal.
„Slovenská republika už v priebehu minulého roka podnikala viacero iniciatív na zachovanie tranzitu cez Ukrajinu, pričom našim cieľom bolo zabezpečiť stabilitu dodávok pre Slovensko i v rámci Európy. Aktuálne je však predčasné hovoriť o tom, ako bude finálna podoba tranzitu vyzerať,“ uvádza hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR Mária Pavlusík.
Na finálnu podobu dohody chce počkať aj náš najväčší dodávateľ plynu. Zaujímať ho bude jeho cena.
„SPP nedávno už s azerbajdžanskou spoločnosťou SOCAR uzavrel krátkodobý kontrakt na nákup zemného plynu. Samozrejme jednotlivé spoločnosti si budú vyberať svojich dodávateľov plynu podľa optimálnej skladby objemu plynu pre zákazníkov a čo najlepšej ceny,“ dodáva hovorca SPP Ondrej Šebesta.
Slováci sa podľa SPP nemusia báť nedostatku plynu. Dodávky máme zabezpečené z rôznych zdrojov zo západu. V ponuke je aj dovoz ruského plynu cez plynovod Turkstream, ktorý pri nedávnej návšteve ponúkol turecký prezident Redžeb Tajip Erdogan premiérovi Robertovi Ficovi. O detailoch plánuje rokovať ministerstvo hospodárstva s Ankarou v najbližšom čase.