Boli zaľúbení až po uši, plánovali spoločnú budúcnosť a zrazu sa všetko zrútilo ako domček z kariet.
Soňa sa s partnerom rozišla. Ako pamiatka na vzťah, ktorý nevyšiel, zostal úver na bývanie. Sonin bývalý partner ho prestal splácať, čím ju a jej rodinu dostal do obrovských problémov. A namiesto toho, aby sa k situácii postavil zodpovedne, situáciu Soninej rodiny ešte viac komplikuje.
Manželia Šimkovci majú dospelú dcéru Soňu. Tá pred desiatimi rokmi plánovala spoločnú budúcnosť s partnerom Kristiánom.
Na zabezpečenie spoločného bývania si požiadali o hypotéku, ktorú dofinancovali úverom z Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) v sume 28-tisíc eur.
„Bol potrebný ručiteľ. Keďže od nás nikto nemohol ísť, tak išla sestra v dobrom mienení, že im pomôže. Len dotyčný sľúbil, že za pol roka ju dá odtiaľ preč, že si to prefinancuje a bude tam mať druhého ručiteľa. Aj to podpísali, všetko to mali zdokladované, lenže nestalo sa,“ priblížila Soňa Šimková staršia.
Po rozchode nastal problém so splácaním
V roku 2016 PSS Kristiánovi úver schválila. Po krátkom čase sa však vzťahy v partnerstve medzi Soňou a Kristiánom narušili, mladý pár sa rozišiel a nastal problém so splácaním úveru.
„Sestre začali chodiť upomienky, že Kristián úver nespláca. Tak sme sa rozhodli, keďže som nechcela, aby to sestra splácala ako ručiteľ, že to budeme splácať my,“ dodala mama Sone.
A tak od roku 2018 manželia Šimkovci začali splácať mesačnú splátku úveru v sume takmer 200 eur.
„Najprv sme to posielali do banky priamo na ten účet a potom sme sa s Kristiánom dohodli, že to prefinancuje, že sa môže ručiteľ dať preč, že tam bude figurovať len on,“ vysvetlila Soňa Šimková staršia.
„Banka povedala, že bude musieť byť rok platobne disciplinovaný, tak sme sa dohodli, aby som mala ja aj sestra istotu, že budem tú čiastku posielať jemu na účet a on hneď ako to dostane, tak to posiela banke,“ dodala.
Po roku prišla exekúcia
Tento nastavený systém fungoval takmer rok. Potom prišiel prvý platobný príkaz na exekúciu, pretože si Kristián prestal načas plniť svoje finančné záväzky voči Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni.
„Prvá exekúcia bola okolo tisíc eur. O pol roka bola tristo eur, potom o pol roka 560 eur, všetko je to v papieroch zdokumentované. Čo sme vlastne za ten rok dali, ako keby sme tam nedali, lebo vždy sa tá exekúcia odpočítala,“ povedala Soňa Šimková staršia.
„Účet stavebného sporenia v tomto prípade podlieha exekúcii. Banka je preto povinná, na základe doručeného exekučného príkazu, poukázať prostriedky z účtu klienta exekútorovi v súlade s ustanoveniami Exekučného poriadku,“ vysvetlil špecialista komunikácie PSS Matej Kubinec.
„Pri výkone danej exekúcie je dôležitý len vzťah súdneho exekútora s dlžníkom. Či už s hlavným dlžníkom, to hovorím v úvodzovkách alebo vedľajším dlžníkom, v tomto prípade ručiteľom. Exekútor zisťuje, zaisťuje majetok voči dlžníkom tak ako sú uvedení v exekučnom titule,“ dodala hovorkyňa Exekučnej komory Stanislava Kolesárová.
Advokát odporúča viacero možností
Čiže manželia Šimkovci sa ocitli v začarovanom kruhu, z ktorého nevedia vystúpiť. Keďže nechcú, aby úver splácala ručiteľka – ich príbuzná, tak naďalej mesačnú splátku poukazujú.
Hoci ju pravidelne posielajú, úver vlastne nesplácajú. Splátku si sťahuje exekútor. Podľa nezávislého advokáta Milana Ficeka má exekútor vždy právo zablokovať účet dlžníka.
„Boli sme v banke, či sa môže ten ručiteľ vymeniť. Dal by sa, len musel by mu niekto ísť ručiť, lenže nikto nebol ochotný to vymeniť za sestru, takže to tam muselo stále byť,“ skonštatovala Soňa Šimková staršia.
V takomto prípade nezávislý právnik odporúča viacero možností. „Ideálna situácia by bola, keby ručiteľka kontaktovala priamo veriteľa a dohodla sa s ním, že zaplatí celý úver. Ak na to nemá peniaze, tak si požičia a úver by sa zaplatil. Získa tak nad ním kontrolu,“ uviedol Milan Ficek.
Druhá možnosť je podľa neho dohoda s veriteľom na zmene subjektu, ktorý nesie zodpovednosť za úver. „Lenže to môže byť veľmi komplikovaná situácia. Veritelia to nechcú robiť, nechcú súhlasiť so zmenou,“ dodal.
Súdna žaloba
Exekučná komora navrhuje podanie žaloby na súd. „Ak ručiteľ spláca za dlžníka, tak vždy má možnosť dlžníka žalovať a všetko, čo za neho zaplatil, môže žalovať na súde z dôvodu bezdôvodného obohatenia zo strany dlžníka, aby mu ten všetky finančné prostriedky vrátil,“ vysvetlila Stanislava Kolesárová.
Ručiteľ však podľa nej musí počítať s tým, že bude musieť zaplatiť súdny poplatok, tiež s časovým odstupom, kým súd rozhodne a rozhodnutie nadobudne právoplatnosť.
Ďalšou možnosťou je hľadať riešenie, pri ktorom by banka komunikovala priamo s ručiteľom – teda s rodinou Šimkových.
Pokúšali sme sa skontaktovať aj so samotným Kristiánom. Snažili sme sa mu dovolať, náš telefonát nezdvihol.
Napísali sme správu, na ktorú po niekoľkých minútach zareagoval. „Dobrý deň. Do marca mám všetko vyplatené. S pozdravom, Pálka,“ napísal Kristián.
Ručenie si treba vždy premyslieť
Manželia Šimkovci majú momentálne stále zviazané ruky. Najradšej by splatili naraz celý úver. No s tým by musel Kristián súhlasiť.
„Sestra na nás apeluje, že to má ona ako ťarchu v rodine. Má dve malé deti, manžela, nechce tam už byť. Nechce, aby sa to ručiteľstvo s ňou ťahalo,“ uviedla Soňa Šimková staršia. Za osem rokov sa podľa nej kvôli exekúcii vyplatilo len tritisíc eur, malo sa vyplatiť 16-tisíc eur.
„Pokiaľ sa niekto na vás obráti a chce, aby ste ručili za niekoho dlh tak si treba naozaj zvážiť, či tento človek je zodpovedný. Ak by nastal nejaký problém, tak banka bude chcieť úver splácať od vás,“ vysvetlil advokát Ficek.
„Čo sa týka ručenia, vždy k tomu treba pristupovať s veľkým rozmyslom. Vedieť, čo urobiť v prípade, ak hlavný dlžník plniť nebude. Mať aj nejaký záložný plán, ako takúto vec riešiť,“ uviedla Stanislava Kolesárová.
Podľa nej by pred vzniknutím takýchto situácií pomohla vyššia finančná gramotnosť obyvateľstva.