Vedci NASA našli vo vesmíre prvky DNA. Výsledky naznačujú, že život na Zemi mohli zasadiť práve asteroidy. Šanca, že život nájdeme aj na iných planétach, sa preto zvyšuje. Výskumníci na to prišli počas analýzy vzoriek z asteroidu Bennu, ktorý dopravili na Zem ešte v roku 2023.
Skala rútiaca sa vesmírom, ktorá by mohla odhaliť jeho tajomstvá. Aj takto by sme mohli nazvať asteroid Bennu, ku ktorému na jeseň roku 2016 odštartovala americká sonda. Po siedmich rokoch a vyše dvoch miliardách kilometrov sa jej podarilo priniesť necelých 120 gramov vzoriek na Zem.
Čo prezradila analýza vzoriek z asteroidu Bennu, zisťovala v relácii Aktuálne :24 redaktorka STVR Zdenka Boldižárová:
„Najväčšou vedeckou hodnotou tejto misie je to, že môžeme objasniť, aké mohli byť prvotné materiály pri vzniku planét našej slnečnej sústavy,“ priblížil profesor planetárnych vied na Inštitúte vied o živote na Zemi v Japonsku Yasuhito Sekine.
Najnovšie analýzy vzoriek priniesli nové objavy. Odhalili prítomnosť organických zlúčenín, aminokyselín, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v štruktúre a funkcii živých organizmov.
„Našli sme organické molekuly, ktoré sú stavebnými kameňmi života, ktoré ho mohli zasiať tu na Zemi. A tiež zaujímavé minerály, ako napríklad fosfáty, tie sú skutočne dôležité pre rozvoj života na našej planéte,“ informovala profesorka Vedeckej fakulty Purdue University Michelle Thompsonová.
Výsledky ukazujú, že vzorky obsahujú aj soľné minerály, čo naznačuje existenciu dávneho vodného sveta. Mohlo ísť o jazero či dokonca oceán.
„Že voda na Zemi mohla pochádzať z asteroidu, sme si mysleli už dávno. Teraz máme ešte väčšiu istotu. Navyše nám to napovedá, že z asteroidov môžu pochádzať aj iné stavebné prvky života. A nie je to obmedzené len na Zem,“ prezradil Tim McCoy zo Smithsonovej inštitúcie vo Washingtone DC.
Výskum vzoriek z Bennu stále pokračuje. Tieto informácie majú pomôcť lepšie pochopiť históriu našej Slnečnej sústavy a života na Zemi.