Na hlavný obsah

Pani Valéria sa motá v exekučnom kolotoči. Po rokoch splácania stále nemá prístup ku svojim pozemkom

Pani Valéria je presvedčená, že vyplatila všetko, čo mala.

Pani Valéria sa motá v exekučnom kolotoči. Po rokoch splácania stále nemá prístup ku svojim pozemkom
Na snímke pani Valéria. Foto: STVR

Myslela si, že to najhoršie už má za sebou. Zdá sa však, že nočná mora menom exekúcia, nemá konca. Hoci je pani Valéria presvedčená, že čo bolo treba, to vyplatila a už nikomu nič nedlhuje, stále má blokované pozemky a veriteľ sa dožaduje svojich peňazí. Pani Valéria tvrdí, že neoprávnene.

Všetko sa začalo podnikaním v gastronómii v roku 2007, keď pani Valéria Ličáková začala prevádzkovať malý motorest na okraji mesta. Už v priebehu ďalšieho roka však tržby prudko klesali a začali sa kopiť dlhy. 

„Ako začínajúci živnostník som nemala šancu si vybaviť úver, aby som mohla pokračovať. Skúsila som teda Pohotovosť, čo bola rýchla pôžička, keď potrebujete rýchlo peniaze,“ vysvetľuje.

Jeden úver však na zaplatenie dlhov a pokrytie úrokov nestačil. „Po pár mesiacoch som si vzala druhý, aby som zaplatila časť z toho predchádzajúceho úveru. Potom sa to už začalo nabaľovať. Do konca roku 2008 to nejako išlo, ten ďalší rok som však už videla, že dlhujem všade. Nemala som z čoho platiť základné veci. Dostala som sa do začarovaného kruhu a drvilo ma to z každej strany,“ pokračuje pani Valéria.

V podnikaní už pokračovať nemohla a tak pozastavila živnosť. „Psychicky som na tom bola veľmi zle. Bola som zúfalá, bezradná. Ako živnostník som si nikde nevedela požičať, aby som mohla posplácať jednu časť. Musela som teda platiť všetko,“ spomína.

Zamestnala sa preto v zahraničí, kde veľa pracovala a postupne sa jej podarilo väčšinu exekúcií vyrovnať. Pani Valéria tvrdí, že najväčší problém má splatiť úroky na pôžičku v Pohotovosti, ktoré jej zostali. Z úveru 1 300 eur, ktorý si zobrala, jej totiž vyskočili na 16-tisíc eur. Takúto čiastku nebola schopná zaplatiť.

Pozrite si príbeh pani Valérie v reportáži Andrei Lučanskej z relácie Občan za dverami:

Obrátila sa na exekútora

Spoločnosť Pohotovosť, ktorá mala v rukách exekučný titul v podobe Rozhodcovského rozsudku sa obrátila na exekútora. „Exekútor Krutý, ktorý mal pohľadávky zo spoločnosti Pohotovosť, to dal na súd. Ten však exekúciu zastavil,“ vysvetľuje pani Valéria.

„Okresný súd zamietol žiadosť exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie a to z dôvodu, že túto rozhodcovskú doložku vyhodnotil ako neprijateľnú zmluvnú podmienku. Rozhodcovský rozsudok sa tak v tomto prípade nemohol stať spôsobilým exekučným titulom,“ vysvetľuje hovorkyňa Krajského súdu Prešov Ivana Petrufová.

Rozhodnutie okresného súdu o neudelení poverenia na exekúciu potvrdil aj Krajský súd Prešov. „Následne okresný súd uznesením z 25. 1. 2021 zastavil predmetné exekučné konanie a priznal súdnemu exekútorovi trovy exekučného konania,“ pokračuje hovorkyňa.

Pani Valéria tvrdí, že trovy konania, približne 37 eur, uhradila. Podľa jej slov si to však exekútor vysvetlil ako splátku, tým pádom exekúciu stále drží ako živú. „Trovy exekučného konania súdneho exekútora nemala uhradiť dlžníčka ale oprávnený, teda spoločnosť Pohotovosť,“ dodáva Petrufová.

Nástupca exekútora

Súdny exekútor Krutý bol v októbri 2023 odvolaný z funkcie a tak sme oslovili jeho nástupcu, ktorý nás upozornil na zákonnú povinnosť zachovávať mlčanlivosť.

„Na základe uvedeného vám nemôžu byť poskytnuté požadované informácie a nemám záujem sa k exekúcii verejne vyjadriť. Všetky úkony smerujúce k vykonaniu a zabezpečeniu exekúcie boli vykonané ešte u predošlého súdneho exekútora,“ píše v stanovisku nástupca exekútora Krutého Ladislav Jakubec.

Zatiaľ čo pani Ličáková je presvedčená, že exekúcia bola zastavená a jej dlhy zanikli, hovorkyňa Slovenskej exekútorskej komory Stanislava Kolesárová to vidí inak. Na úhrade dlhu trvá aj spoločnosť Pohotovosť. Iný názor má nezávislý advokát. „Nevydaním poverenia okamžite nezanikajú dlhy. Bola by to veľmi jednoduchá situácia pre dlžníkov,“ vysvetľuje.

„Pani Ličáková uzatvorila zmluvu, na základe ktorej jej bol poskytnutý úver vo výške 1 327,76 eur. Do dnešného dňa nie je od roku 2008 uhradená ani istina poskytnutého úveru. Okresný súd Prešov žiadosť o udelenie poverenia zamietol z dôvodu neprijateľnej dojednanej rozhodcovskej doložky. Z uvedeného je zrejmé, že nárok spoločnosti Pohotovosť, s.r.o. do dnešného dňa nezanikol, stále trvá,“ píše sa v stanovisku spoločnosti.

„Keď sa exekúcia zastaví, nemá právo exekučným, to znamená núteným, spôsobom vymáhať pohľadávku. Ak by som bol na jej mieste, nič by som Pohotovosti neplatil. Nevie odo mňa totiž núteným spôsobom vymáhať pohľadávku,“ tvrdí nezávislý advokát Tomáš Majerčák.

Záložné právo

Problémom však je, že pani Ličáková má už celé roky svoje nehnuteľnosti zaťažené záložným právom. „Mala som nejaké nehnuteľnosti napísané na svoje meno. Dali tam záložné právo, tým pádom mne zviazali ruky a ja sa z toho nemôžem dostať. Blokujem nielen svoje veci, ale aj všetkých spoluvlastníkov, na piatich listoch vlastníctva. Problémom je záhrada aj orné pôdy, na ktorých je viacero vlastníkov,“ sťažuje sa.

Z dostupných informácií však vyplýva, že záložné právo nesúvisí so zastavenou exekúciou, keďže exekúcií je viac. „Okrem exekúcie, ktorá bola uznesením súdu zastavená, má ešte ďalšie dve živé exekučné konania,“ vysvetľuje hovorkyňa Kolesárová.

„Na základe právoplatného exekučného titulu v súčasnosti stále prebieha exekučné konanie. Súdny exekútor zriadil v zmysle platného Exekučného poriadku exekučné záložné právo na nehnuteľnostiach vo vlastníctve pani Ličákovej,“ píše spoločnosť Pohotovosť v stanovisku.

„Len na základe udeleného poverenia mohol exekútor vydať upovedomenie o zriadení exekučného záložného práva a zriadiť ho na nehnuteľný majetok,“ pokračuje Kolesárová.

Pani Valéria podľa jej slov chce iba to, aby jej na katastri vymazali záložné práva z listov vlasníctva. Podľa hovorkyne to nebude také jednoduché. „Záložné právo je zabezpečovací prostriedok na to, aby bolo zabezpečené vymoženie pohľadávky. Vo chvíli keď bude pohľadávka splatená, sú tam zákonné lehoty do kedy musí exekútor záložné právo odblokovať,“ objasňuje.

Sporné splácanie dlhu

Sporné je navyše aj splácanie dlhu. Zatiaľ čo pani Ličáková tvrdí, že už roky nič neplatí, exekútori to vidia inak. Podľa Kolesárovej je spis živý a niektoré platby v ňom realizované sú. Do spisu však, pre zachovanie mlčanlivosti, môže nahliadnuť iba pani Lajčáková. To jej advokát Majerčák aj odporúča urobiť.

„Napriek tomu, že mi tvrdia, že je živá exekúcia, zistil by som, či nepochybil exekútor a či nemá byť táto exekúcia zastavená,“ vysvetľuje. Upozorňuje tiež, že exekútor musí v spise mať napísané, či niečo bolo alebo nebolo vymožené.

Keďže pani Ličáková je len spoluvlastníčka zaťažených nehnuteľností v snahe neblokovať ostatných vlastníkov sa obrátila aj na ministerstvo spravodlivosti. Je totiž presvedčená, že exekúcia je už stará a mala by byť zastavená.

„Vami uvádzané podanie bolo Ministerstvu spravodlivosti Slovenskej republiky doručené dňa 12. augusta 2024. Ministerstvo prešetruje podozrenia z disciplinárnych previnení súdnych exekútorov v zákonnej lehote, pričom táto lehota v danom prípade uplynie dňa 12.08.2025. Dotknutú osobu bude Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky o výsledkoch šetrenia písomne informovať,“ uvádza hovorkyňa ministerstva Barbora Škulová.

Kým pani Ličáková získa vyjadrenie z ministerstva rozhodne by mala nahliadnuť do svojho exekučného spisu a požiadať o pomoc nezávislého advokáta. „Na Slovenskej komore exekútorov existuje poradňa pre dlžníkov. Ak sa nemýlim, funguje už šiesty rok a pomohla množstvu občanov,“ radí hovorkyňa Kolesárová.

„Pokiaľ boli splátky zaplatené a nedošlo k zastaveniu exekúcie, bola by v horšom postavení. Určite by som sa však minimálne bránil proti tým úrokom, ktoré tam rastú,“ dodáva advokát Majerčák.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko