Ruské médiá si všímajú konfiškáciu osobných áut Rusom za jazdu pod vplyvom alkoholu. To, že úrady berú ľuďom vozidlá a posielajú ich na front ruským vojakom, nie je nič nové. Takýto trest sa v krajine zaviedol hneď po začiatku agresie Moskvy na Ukrajine. Denník Kommersant však píše, že počet takýchto trestov sa za posledné tri roky zvýšil desaťnásobne a sú legálne aj podľa súdov.
Ruský ústavný súd potvrdil, že konfiškácia auta vodičovi, ktorého polícia opakovane riešila pre jazdu pod vplyvom alkoholu, je povinná. Podľa neho nie je prekážkou ani to, že je auto kupované na lízing.
Denník Kommersant pripomína prípad Danila Lazovského, ktorý namietal, že rozsudok bol v jeho prípade vynesený bez zohľadnenia jeho rodinných pomerov a záväzkov voči tretím osobám, keďže mal na auto vzatú mikropôžičku.
Konfiškácii áut v Rusku sa v rubrike Čítanie zo zahraničnej tlače venovala redaktorka Slovenského rozhlasu Kristína Chrenková:
Ruský súd však jeho odvolanie zamietol. Takéto opatrenie „je primerané spoločenskej nebezpečnosti činu. Je objektívne opodstatnené a zamerané na zaistenie verejnej bezpečnosti, predchádzanie novým trestným činom a neznamená svojvoľné použitie auta,“ uvádza sa v zamietavom rozhodnutí súdu.
V druhej polovici roku 2022 bolo podľa súdnych štatistík skonfiškovaných asi 600 vozidiel. V prvej polovici roku 2024 úrady takýchto áut zhabali už 5 800. Previedli ich vlastníctvo na ministerstvo obrany alebo ministerstvo pre mimoriadne situácie a poslali ich na front vojakom, spočítal ruský denník Kommersant.
Dodal, že autá sa konfiškujú iba v prípade, že vodič nikoho nezranil. Odborníčka pre denník upozorňuje na viaceré medzery v zákone. Napríklad na prípady keď skonfiškované auto nepatrilo trestanému vodičovi.