V Európskej únii (EÚ) aj mimo nej vzniká koalícia krajín, ktoré chcú posilniť obranu starého kontinentu. Slovensko, Maďarsko a ďalšie štyri neutrálne krajiny sú podľa Financial Times mimo tejto debaty.
Zatiaľ čo opozičný poslanec Juraj Krúpa (SaS) tvrdí, že premiér Robert Fico (Smer-SD) sa na neformálnej večeri s európskymi lídrami nezúčastnil a Slovensko dostáva do izolácie, podľa europoslankyne za Smer-SD Kataríny Roth Neveďalovej naša krajina v žiadnej izolácii nie je.
„Diskusia sa niekde začala, uvidíme aká bude vôľa členských štátov EÚ vôbec sa zaoberať obranou, keďže budeme mať oveľa väčšie výdavky, ktoré budeme musieť riešiť, napríklad aj v súvislosti s USA,“ priblížila Roth Neveďalová v relácii Komentáre dňa.
Podľa europoslankyne sa o spoločnej obrane na pôde EÚ hovorí už dlhodobejšie. „Bola to prvá vážnejšia debata, ktorú európski lídri mali. Až na formálnych samitoch sa dohadujú veci naozaj,“ vysvetlila. Zároveň ubezpečila, že Slovensko bude „normálnou súčasťou debaty“.
Neúčasť nášho premiéra na neformálnej večeri európskych lídrov kritizuje poslanec Krúpa. „Argumenty Roberta Fica ho dostávajú do izolácie,“ povedal.
Ako príklad uviedol premiérove tvrdenia o údajnom pripravovanom štátnom prevrate či potrebe ruského plynu. „Nehovorím, že sme navždy vylúčení, len sa dostávame do izolácie. A toto je jasný dôkaz,“ skonštatoval.
To, že Slovensko nie je prizvané k tejto debate, mu podľa jeho slov potvrdili ľudia pôsobiaci v Bruseli, ale aj verejne dostupné zdroje, nielen Financial Times.
Pozrite si krátky úsek z relácie Komentáre dňa, v ktorej neformálnom samite európskych lídrov v Bruseli diskutovali Katarína Roth Neveďalová a Juraj Krúpa: