V rukách každého z nás sa môže skôr či neskôr ocitnúť falošná bankovka alebo minca. “Národná banka Slovenska (NBS) zachytí priemerne asi 5 000 kusov bankoviek a mincí. Hodnota sa pohybuje približne od 100 do 200-tisíc eur,“ priblížil hovorca NBS Peter Majer v relácii Peniaze.
Častejšie sa podľa neho falšujú mince, najčastejšie dvojeurové. „Až 98 percent všetkých falošných mincí sú dvojeurové. Tie zvyšné sú jednoeurové, prípade 50 centové mince,“ uviedol. Dodal, že čo sa týka bankoviek, tam je najčastejšou nominálnou hodnotou 50 eur.
Rozpoznať falošnú mincu od pravej je veľmi jednoduché. „Ak máte doma magnet, tak falošná minca nebude mať žiadne magnetické pole. Treba si dávať pozor na aj na to, či je minca vyrazená kvalitne a či má vrúbky na okrajoch,“ vysvetlil Majer.
S hovorcom NBS Petrom Majerom sa v relácii Peniaze rozprávala Helena Tomková:
Nebojte sa vracať podozrivé peniaze
Ak sa človeku dostane do rúk takáto podozrivá minca či bankovka, má niekoľko možností. „Buď ju môžete zaniesť do NBS, či už tu v Bratislave alebo do niektorej z expozitúr v rámci celého Slovenska,“ priblížil Majer.
Tiež ju môžete zaniesť do niektorej z komerčných bánk aj na políciu. „Orgány činné v trestnom konaní ju pošlú aj tak do NBS, keďže ona ako jediný orgán môže skúmať falzifikáty,“ vysvetlil.
Zároveň dodal, že ľudia by sa nemali báť podozrivé mince či bankovky odovzdávať. Je to lepšia voľba ako sa s ňou pokúsiť zaplatiť. „Bankovku vám zoberú bez náhrady. To je škoda, ktorú môže človek utrpieť. Ale ak ju neuvediete do obehu a nebudete sa s ňou snažiť zaplatiť, nijaký postih vám nehrozí,“ priblížil Majer.
Pri falšovaní peňazí pozná Trestný zákon niekoľko stupňov trestných činov. „Trestným činom je už len to, ak takúto bankovku alebo mincu máte doma a nenahlásite ju. Ide o prechovávanie. O niečo horšie je to keď sa s ňou budete snažiť zaplatiť. Tým najzávažnejším trestným činom je, ak takúto bankovku aktívne vyrábate doma,“ vysvetlil hovorca NBS. Dodal, že trestné sadzby sa v rámci týchto aktivít pohybujú od 1 až do 12 rokov väzenia.
Osud 500 eurovej bankovky
V roku 2016 rozhodla Európska centrálna banka (ECB) o ukončení výroby 500 eurových bankoviek. „ECB zistila, že už nespĺňa účel, na ktorý bola určená, to znamená platenie v obchodoch a medzi obchodníkmi. Bola čoraz častejšie využívaná na nelegálne účely,“ povedal Majer.
Dodal, že preto v druhej sérií eurových bankoviek už 500 eurovú bankovku nenájdeme. „Naďalej je však zákonným platidlom. Ak by ju mal niekto doma, netreba panikáriť,“ uviedol Majer.
Okrem eura sa na Slovensku najčastejšie falšujú české koruny a britské libry. „ Dokým u nás nezačalo platiť euro, tak to bol suverénne americký dolár. Najčastejšie 100 dolárová bankovka. Po zavedení eura sa však počet falzifikátov dolárových bankoviek prudko znížil,“ skonštatoval Majer s tým, že pred dvoma rokmi NBS zaistila len 28 kusov falošných dolárových bankoviek.