Plán prerozdelenia peňazí pre zdravotníctvo na tento rok stále neexistuje. Rezort zdravotníctva mešká s tzv. programovou vyhláškou. Nemocnice ani ambulancie nevedia, koľko peňazí dostanú. Ministerstvo argumentuje, že do vyhlášky ešte musí premietnuť dôsledky nedávno prijatého zdravotníckeho zákona.
Vyhláška mala byť hotová do 15. januára. Prešiel takmer mesiac a stále nie je jasné, ako budú rozdelené peniaze na zdravotnú starostlivosť.
„Už je to taký povinný tanček každoročný, kedy sa vyhláška posúva v čase. Čiže my sme boli už v minulosti nútení posunúť účinnosť zmlúv, ktoré sa štandardne uzatvárali na kalendárny rok, to znamená, že končili k 31. 12., tak už dnes účinnosť máme posunutú k prvému kvartálu,“ ozrejmila výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská-Bedušová.
Prečo mešká plán prerozdelenia peňazí pre zdravotníctvo, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Veronika Čokinová:
Ambulancie upozorňujú, že od vyhlášky závisia ich rokovania so zdravotnými poisťovňami. „Budeme zase pod časovým stresom, aby sme podpísali dodatky, aby sa to nedotklo poistencov. Samozrejme, pre nás je veľmi dôležité, koľko finančných zdrojov bude prerozdelených pre ambulantných poskytovateľov. Na základe toho si môžeme plánovať ďalšie náležitosti,“ uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.
Dôsledky nového zákona
Osemdesiatdva nemocníc, ktoré zastupuje Asociácia nemocníc Slovenska, má podpísané zmluvy s poisťovňami len do konca marca.
„Už teraz začíname mať obrovský problém, pretože budeme musieť dávať oveľa viac finančných prostriedkov na platy, keďže zákonom sa výrazne menia platy všetkých zdravotníckych pracovníkov,“ upozornil prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.
Rezort zdravotníctva tvrdí, že do vyhlášky ešte potrebuje premietnuť dôsledky zákona, ktorý minulý týždeň schválil parlament po dohode medzi vládou a lekárskymi odborármi.
„Pri tvorbe tejto programovej vyhlášky je potrebné vypočuť si názor sektora, zvážiť všetky možnosti, ktoré ponúka rozpočet verejného zdravotného poistenia na rok 2025, ako aj zvážiť všetky riziká. Dohodnúť sa na úsporných opatreniach, ktoré prichádzajú do úvahy a sú realizovateľné,“ zdôvodnil hovorca ministerstva zdravotníctva Andrej Wallner.
Až potom bude podľa rezortu možné vydať vyhlášku, na ktorú čakajú aj zdravotné poisťovne.