Na hlavný obsah

Británia je v prípade potreby pripravená vyslať na Ukrajinu svojich vojakov, vyhlásil premiér Starmer

Pridali sa aj ďalšie krajiny.

Británia je v prípade potreby pripravená vyslať na Ukrajinu svojich vojakov, vyhlásil premiér Starmer
Britský premiér Keir Starmer. Foto: TASR/AP

Britský premiér Keir Starmer deklaroval, že Británia je v prípade potreby pripravená vyslať na Ukrajinu svojich vojakov, aby zabezpečili implementáciu mierovej dohody s Ruskom. V noci na pondelok (17. 2.) o tom informovala agentúra DPA.

Starmer to napísal v článku pre denník The Daily Telegraph. Ten podotkol, že je to prvýkrát, čo britský premiér zverejnil, že zvažuje možnosť vyslania britských mierových síl na Ukrajinu.

Starmerov článok vyšiel pred pondelkovým stretnutím európskych lídrov v Paríži. Na ňom sa budú snažiť nájsť vhodnú stratégiu v reakcii na kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho rokovania s Ruskom. Rovnako budú diskutovať aj o obavách, že USA znížia svoje obranné záväzky na európskom kontinente.

V súvislosti s tým Starmer napísal, že táto kríza je momentom, ktorý sa opakuje raz za generáciu“. Pre Európu je podľa neho „existenciálnou“ otázkou, podotkla agentúra DPA.

„Británia je pripravená zohrávať vedúcu úlohu pri urýchlení práce na bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu. To zahŕňa pokračujúcu podporu ukrajinských ozbrojených síl. Spojené kráľovstvo sa už zaviazalo na ňu prispievať sumou tri miliardy libier (asi 3,6 miliardy eur) ročne najmenej do roku 2030,“ napísal Starmer.

Dodal, že to tiež znamená pripravenosť a ochotu Británie prispieť k bezpečnostným zárukám Ukrajiny prostredníctvom vyslania britských jednotiek, „ak to bude potrebné“.

Britský premiér uviedol, že cíti zodpovednosť za potenciálne ohrozenie britských vojakov. Pomoc Ukrajine však podľa neho pomôže posilniť bezpečnosť samotnej Británie i európskeho kontinentu.

„Koniec tejto vojny, keď príde, nemôže byť len dočasnou prestávkou pred ďalším Putinovým útokom,“ dodal Keir Starmer.

Vyslanie nevylúčilo ani Švédsko

Švédsko nevylučuje možnosť vyslania mierových jednotiek na Ukrajinu v prípade uzatvorenia mierovej dohody medzi Kyjevom a Moskvou. V pondelok ráno to vo verejnoprávnom rozhlase Sveriges Radio povedala ministerka zahraničných vecí Maria Malmer Stenergardová. Informovala o tom agentúra AFP.

„Najskôr musíme rokovať o spravodlivom a udržateľnom mieri, ktorý bude rešpektovať medzinárodné právo… Keď takýto mier uzavrieme, bude ho treba udržať a naša vláda v tejto súvislosti nič nevylučuje,“ vyhlásila Stenergardová.

Švédska ministerka sa tak vyjadrila niekoľko hodín pred mimoriadnym summitom niekoľkých európskych lídrov v Paríži. Cieľom je prerokovať plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončenie vojny na Ukrajine.

Nemecké ministerstvo obrany na pondelkovej vládnej tlačovej konferencii oznámilo, že ak bude dohodnutý rámec pre mierovú vojenskú misiu, Berlín nezostane stranou. O prípadných počtoch vojakov, ktoré by Nemecko mohlo na Ukrajinu vyslať, hovorca odmietol hovoriť, lebo je podľa neho na takéto debaty príliš skoro.

Poľsko vojakov vyslať neplánuje

Poľsko bude aj naďalej pokračovať v spolupráci v oblasti bezpečnosti Ukrajiny s Európskou úniou, USA a ďalšími európskymi partnermi, ako sú Spojené kráľovstvo a Nórsko, ale neplánuje na Ukrajinu vyslať vojakov. Uviedol to poľský premiér Donald Tusk v pondelok pred odletom na mimoriadne stretnutie európskych lídrov v Paríži.

Tusk zdôraznil, že Poľsko má v regióne špeciálnu úlohu vďaka pevným vzťahom s USA, ktoré nie sú závislé od toho, kto je v Bielom dome. „V Paríži budem tlmiť všetky hlasy, ktoré by sa snažili vniesť konkurenčnú hru medzi EÚ a USA,“ povedal premiér.

Podľa neho žijeme v brutálnych časoch, ktoré so sebou prinášajú brutálny jazyk. Niektoré slová na oboch stranách Atlantiku podľa neho padajú zbytočne, ale nevidí dôvod na to, aby sa spojenci vzájomne nepodporovali.

Tusk zároveň apeloval na európskych lídrov, aby prijali konkrétne rozhodnutia týkajúce sa posilnenia obranných kapacít EÚ. „Nebudeme schopní pomôcť Ukrajine, keď nebudeme schopní plniť bezpečnostné záväzky, ktoré majú ochrániť nás samých,“ vyhlásil.

„Je dôležité, aby Európa spravila finančné, organizačné aj politické rozhodnutia týkajúce sa zväčšenia vojenského potenciálu,“ vyhlásil premiér, ktorý sa v Paríži bude európskych lídrov pýtať, či sú na takéto rozhodnutia skutočne pripravení.

Premiér sa vyjadril aj k bezpečnostným zárukám pre Ukrajinu. „Bolo by to nefér, keby niekto formuloval papierové a nepravdivé garancie Ukrajine. Už raz niektorí dali také garancie Ukrajine a ukázali sa ako prázdne. Keď niekto chce dať Ukrajine garancie, musí byť schopní ich naplniť,“ zdôraznil.

Poľsko bude podľa Tuska naďalej Ukrajinu podporovať organizačne, humanitárne a dodávkami vojenskej pomoci, pretože bezpečná a suverénna Ukrajina je podmienkou poľskej bezpečnosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet