Ak sa vláda na najbližšom rokovaní nedohodne na raste miezd zamestnancov škôl, po jarných prázdninách bude štrajk. Školskí odborári nevylučujú, že bude trvať aj viac dní.
Nie sú spokojní s tým, že minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) doposiaľ nepresadil ich dohodu medzi koaličnými partnermi. Podľa predsedu školských odborárov to v školách vrie.
K dohode medzi školskými odborármi a ministrom došlo zhruba pred mesiacom. Odvtedy sa čaká už len na schválenie vládou. To sa podľa školských odborárov doposiaľ nestalo. Dochádza im preto trpezlivosť a vládnemu kabinetu dávajú čas do najbližšieho rokovania, inak dôjde k nátlakových akciám.
„Teraz má byť vláda v stredu. Čakáme, že čo sa udeje. Pokiaľ to nebude odobrené na vláde tak, ako sme sa predbežne dohodli s pánom ministrom, môžeme očakávať v marci protesty vo forme štrajku. Môžem povedať, že na Slovensku to vrie,“ povedal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavel Ondek.
Na našu otázku, či sa bude dohoda riešiť na najbližšom zasadnutí, sme odpoveď nedostali. „V súvislosti s vašimi otázkami uvádzame, že rokovania ministra školstva na rôznych úrovniach stále prebiehajú,“ priblížil rezort školstva.
Nespokojnosti školských odborárov sa v Správach venovala redaktorka Emília Tóth Lengyelová:
Peniaze budú hľadať v rezorte školstva
Školskí odborári majú sľúbené sedempercentné navýšenie miezd od septembra aj od januára. Pre začínajúceho učiteľa to od budúceho rok znamená, že namiesto 1 200 eur v hrubom zarobí 1 400 eur.
Okrem toho zamestnanci škôl dostanú aj jednorazovú 800-eurovú odmenu v tomto roku. Ak to vláda neschváli, môže to učiteľov odradiť a zo škôl pre nízke mzdy odídu. „Sú takéto tendencie, ale hlavne vo veľkých mestách, kde sú iné možnosti zamestnania a lepšia možnosť zárobku,“ vysvetlil Ondek.
Minister školstva dlhodobo hovorí, že peniaze musí nájsť vo vlastnom rezorte, napríklad rušením pozície supervízorov. Aj regionálne príspevky skresal len na tri mestá, a to Bratislava a okolie, Trnava, Košice.
„Vplyvy predovšetkým na rozpočet v roku 2026 sú v stovkách miliónov eur, to sa bez dohody v koalícii nedá. Viete, že musíme konsolidovať,“ povedal Tomáš Drucker.
Odmeny nepedagogických zamestnancov
Otvorená zostáva otázka, z čoho sa budú financovať odmeny a vyššie mzdy pre zamestnancov, ktorí spadajú pod samosprávy. Ide napríklad o kuchárky, učiteľov umeleckých škôl, centrá voľného času, školské družiny či internáty. Bez toho, aby mali garanciu, že peniaze dostanú, dohoda zo strany odborárov neplatí.
„Minimálne mesiac nerokujeme so štátnym tajomníkom ministerstva financií. Odmlčal sa. Na stretnutí v januári, ktoré bolo k hospodárskej rade, avizoval, že bude záujem pomôcť samosprávam. Dnes sme na tom tak, že máme číslo nula, to znamená, že nemáme na stole žiadne riešenie,“ priblížil predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik.
„Ministerstvo financií rokuje priebežne nielen so zástupcami ministerstva školstva, ale aj s ostatnými subjektami napojenými na rozpočet verejnej správy nielen v oblasti školstva, ale aj iných,“ uviedol rezort financií.
Štrajk, symbolicky na Deň učiteľov, avizovala aj nezávislá organizácia. Prisľúbených má zatiaľ asi 1 500 zamestnancov škôl. Spolu ich v školách pracuje zhruba 160-tisíc.