V Banskej Bystrici pribudne desať nových ulíc. Medzi nimi Ulica Oty Plávkovej, významnej redaktorky Československého rozhlasu, či ulica známeho herca a scenáristu Paľa Bielika.
Nové ulice vznikli v lokalitách na Pršianskej terase, v Skubíne, Na Kačici a v Sásovej. Ich názvy navrhli tak, aby uľahčili orientáciu v meste.
„Pri tvorbe názvov ulíc dodržiavame takzvané ‚hniezdovanie‘. Znamená to vlastne, že v jednotlivých lokalitách vyberáme typovo príbuzné mená,“ vysvetlila hovorkyňa Banskej Bystrice Zuzana Marhefková.
Napríklad na najväčšom banskobystrickom sídlisku Sásová nájdete ulice pomenované podľa slovenských pohorí, v Podlaviciach majú ulice názvy stromov. Mesto dlhodobo spolupracuje pri určovaní názvov s jazykovedcom profesorom Jaromírom Krškom z Univerzity Mateja Bela.
„Spravím dôvodovú správu, zdôvodním ten názov, alternatívy, ako môžu byť, aby to bolo v súlade so spisovnou slovenčinou,“ vysvetlil Jaromír Krško z Katedry slovenského jazyka a komunikácie.
Nové ulice v Banskej bystrici boli témou reportáže redaktorky Zuzany Chrenkovej Srncovej v relácii Správy z regiónov:
Názvy ulíc v centre mesta patria významným osobnostiam, ktoré pôsobili v Banskej Bystrici. V lokalitách Na Kačici a Jesenský vŕšok sa do hlasovania o tom, po kom dve ulice pomenujú, mohli zapojiť aj obyvatelia.
„Jedna bude niesť názov podľa významnej osobnosti slovenskej kinematografie – režiséra Paľa Bielika. A druhú ulicu pomenujeme po rozhlasáčke Ote Plávkovej, ktorá vlastne v čase okupácie v roku 1968 riadila rozhlasové vysielanie z banskobystrického štúdia,“ priblížila hovorkyňa mesta Marhefková.
Novovzniknutá ulica Oty Plávkovej sa bude nachádzať symbolicky v blízkosti banskobystrického štúdia Slovenskej televízie a rozhlasu.
„Pre nás ako pre zamestnancov banskobystrického štúdia, ale myslím si, že aj pre všetkých, je morálnym vzorom ako sa nevzdávať, keď sa útočí na slobodu ako takú a na slobodu novinára,“ dodal autor biografie Oty Plávkovej a redaktor STVR Michal Bárošík.