Na hlavný obsah

Moderné technológie sa pretavili aj do poľnohospodárstva, sektor však starne. Omladiť pracovnú silu je problém

Firmy sa snažia podchytiť budúcich odborníkov na stredných školách.

Moderné technológie sa pretavili aj do poľnohospodárstva, sektor však starne. Omladiť pracovnú silu je problém
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Poľnohospodársky sektor starne. Omladiť pracovnú silu a získať kvalitných ľudí, ktorí ovládajú moderné technológie je čoraz väčší problém. Kým pri manuálnej činnosti môžu pomôcť zamestnanci zo zahraničia, pri ovládaní strojov to neplatí. Firmy sa preto snažia podchytiť budúcich odborníkov už na stredných školách.

Práca s postrekovačom je pri pestovaní základom. Správne nastavenie šetrí peniaze a je dôležité aj z pohľadu ekológie. Stredoškoláci v Leviciach sa s ním zoznámili na praktických ukážkach.

Starnúcemu poľnohospodárskemu sektoru sa v relácii Správy z regiónov venovala redaktorka STVR Jana Obrancová:

„Akým spôsobom sa používajú horizontálne dýzy ako vertikálne. Horizontálne sa napríklad používajú pri aplikácii hnojív na stanicový lis. Vertikálne sa využívajú, dajme tomu, do bazálnych častí rastlín, na koreňový systém poprípade do repky, a to nie je dobré popliesť,“ priblížil školiteľ Jozef Šimončič.

„Keď mladí ľudia majú ochotu ísť do toho poľnohospodárstva, určite je lepšie, keď sa to dozvedia už na strednej škole,“ poznamenal študent Strednej odbornej školy (SOŠ) poľnohospodárskej v Leviciach Michal.

„Postrekovače sú vždy tá najťažšia robota, keďže dochádza ku kontaktu s chemikáliami. Školenia nám ukazujú, že technika napreduje a že sa to vyvíja,“ ozrejmil študent SOŠ poľnohospodárskej v Leviciach Adam.

„Systém veľmi ochudobnil mladú generáciu v poľnohospodárstve o priamy styk s technikou a teda s aplikačnými zariadeniami. Je to jeden zo spôsobov, ako ľudí zaujať a ako ich pritiahnuť aj do oblasti poľnohospodárstva,“ podotkol zástupca Slovenskej asociácie ochrany rastlín Jozef Kotleba.

„Servisní technici majú vysokoškolské vzdelanie, praxujú s počítačmi, pracujú s aplikáciami. Je to už činnosť, pri ktorej naozaj potrebujete činnosť s kvalitným vzdelaním a takýchto ľudí nevieme doviezť zo zahraničia,“ uviedol Šimončič.

V poľnohospodárstve u nás pracuje asi 40-tisíc ľudí, vysokoškolské vzdelanie má asi 15 percent z nich.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika