Voliči volali po výraznej zmene, práve preto vo voľbách preferovali strany na okraji pravicového aj ľavicového politického spektra. V Ranných správach tak hodnotila výsledky volieb do Spolkového snemu germanistka Zuzana Liczová. Rokovania strán v Rakúsku trvali aj pol roka po voľbách a práve tomuto sa podľa expertky budú chcieť v Nemecku vyhnúť.
Krajne pravicová AfD zdvojnásobila svoj výsledok z predošlých volieb a aj ľavicová Die Linke prekonala očakávania. Podľa Liczovej stojí za výrazným úspechom týchto strán výrazná nespokojnosť nemeckých občanov s tzv. „semaforovou vládou“.
„Opozičná CDU/CSU nedokázala hlasy týchto nespokojných, ktorí volali po výraznej politickej zmene, získať pre seba. Naopak, práve extrémne alebo okrajové politické strany skôr k sebe pritiahli tieto hlasy,“ zhodnotila germanistka pre STVR.
Za úspechom AfD aj Die Linke vidí expertka viacero elementov. Obe majú silné témy, ktorými dokážu voličov zaujať a hovorí sa aj o ich prezencii na sociálnych sieťach, prostredníctvom ktorých dokážu robiť kampaň.
Líder CDU Friedrich Merz uviedol, že vládu chce mať do Veľkej noci zostavenú. Spoluprácu s druhou najsilnejšou AfD však vylúčil a hrozí tak rakúsky scenár, kde sa nová vláda rodí už pol roka. Práve tomuto sa podľa Liczovej budú chcieť strany, ktoré v nemeckých voľbách uspeli, vyhnúť.
„Myslím si, že v sociálnej demokracii aj vo víťaznej CDU/CSU panuje presvedčenie, že je treba skutočne zostaviť vládu rýchlo, že Nemecko čelí naozaj veľkým výzvam, ako v geopolitike a bezpečnostnej politike, tak v hospodárskej situácii krajiny,“ povedala expertka z Univerzity Karlovej.