Na tretie výročie začiatku ruskej invázie na Ukrajinu reagovali aj slovenskí politici. Prezident Peter Pellegrini verí, že diplomatické úsilie a dialóg, ktorý sa začal na medzinárodnej scéne, prinesú ukončenie vojny a nastolenie udržateľného mieru. Napísal to na sociálnej sieti.
„Táto vojna nemá vojenské riešenie. Po troch rokoch nám dali za pravdu, hoci nás to neteší. Zbytočne zahynuli desaťtisíce ľudí. Podporujeme iniciatívu prezidenta Donalda Trumpa, keďže Európska únia, napriek našim opakovaným výzvam, nedokázala prostredníctvom Európskej komisie prevziať iniciatívu v hľadaní mierového riešenia. Preto vítame kroky americkej administratívy v tomto smere,“ uviedol minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár (Smer-SD).
„Už tri roky platí to, čo od prvého dňa ruskej invázie. Je to hanebná agresia a hrubé porušenie medzinárodného práva. Nič, absolútne nič, nemôže legitimizovať konanie Ruskej federácie na Ukrajine. Zabíjanie nevinných a ničenie krajiny len preto, že sa Moskva rozhodla odoprieť Ukrajine právo na vlastnú existenciu,“ uviedol expert hnutia Progresívne Slovensko pre zahraničnú politiku Ivan Korčok.
„Za tri roky sa však táto vojna posunula od boja Ukrajincov o prežitie k boju za osud celého európskeho kontinentu. Bojujú aj za Slovensko a za to im patrí naše poďakovanie,“ dodal.
Pridal sa aj M. Šutaj Eštok
Cesta k mieru na Ukrajine vedie cez rokovania. Ak chceme, aby u východných susedov zavládol skutočný a trvalý mier, je nevyhnutné, aby sa v určitej fáze rokovaní do nich zapojili aj zástupcovia Európskej únie (EÚ). Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie a vypuknutia konfliktu na Ukrajine to vyhlásil líder koaličného Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Šutaj Eštok zdôraznil, že nastal čas uprednostniť skutočné záujmy ľudí pred politickými a vojenskými ambíciami. „Je čas odložiť urazené ego niektorých európskych lídrov a konečne podporiť mierové rokovania,“ napísal na sociálnej sieti. „Osobne vítam pripravované stretnutie medzi USA, Ruskom a Ukrajinou rovnako, ako by som podporil akékoľvek iné úsilie, ktoré povedie k okamžitému ukončeniu tohto konfliktu,“ doplnil.
Trvalý mier nemôže podľa lídra Hlasu-SD určovať ani garantovať len Amerika, pretože Ukrajina neleží v Amerike, ale v Európe. „Je predovšetkým v záujme Európy, aby na našom kontinente konečne zavládol pokoj a aby jeho garantom nebola cudzia mocnosť.
Doterajšia neschopnosť európskych lídrov ukončiť vojenský konflikt na Ukrajine poukazuje na nejednotnosť a chaos v Európskej únii,“ myslí si Šutaj Eštok.
Európa preto podľa neho musí získať späť svoju vážnosť a vrátiť sa k sile a stabilite, akú mala v minulosti.
Reakciám slovenských politikov na výročie vojny na Ukrajine sa v Správach venovala aj redaktorka Dominika Welterová: