Na hlavný obsah

Rozhodnutie lídrov zo samitu EÚ označil expert za prelomové. R. Fico podľa neho v otázke plynu zlyhal

Vyjadril sa aj k tranzitu plynu a vojenskej podpore.

Rozhodnutie lídrov zo samitu EÚ označil expert za prelomové. R. Fico podľa neho v otázke plynu zlyhal
Predseda Európskej rady António Costa, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka EK Ursula von der Leyenová 6. 3. 2025. Foto: TASR/AP

Európska únia musí čo najrýchlejšie nájsť peniaze na posilnenie vlastnej obrany, zhodli sa na tom premiéri a prezidenti európskej 27-ky na štvrtkovom (6. 3.) mimoriadnom samite v Bruseli.

Išlo o prvé rokovanie únijných lídrov, ktorého hlavnou témou bola obrana. Okrem toho spoločne s prezidentom Volodymyrom Zelenským diskutovali aj o Ukrajine. Závery Európskej rady o Ukrajine odmietlo podporiť Maďarsko.

Tranzit plynu je pre SR dôležitý

Požiadavka, aby závery štvrtkového samitu EÚ obsahovali zmienku o obnovení tranzitu plynu cez Ukrajinu, je pre Slovensko dôležitá z pohľadu energetickej bezpečnosti i z pohľadu financií, ktoré zaň do slovenskej „kasy“ prúdili. Uviedol to výkonný riaditeľ inštitútu EUROPEUM Martin Vokálek.

Upozornil však v tejto súvislosti na „zlyhanie“ premiéra SR Roberta Fica.“Vidím však veľké zlyhanie pána Fica. Ukrajinci už dlho dopredu avizovali, že nepredĺžia zmluvu s Ruskom o tranzite ruského plynu cez svoje územie. Všetky členské štáty, ktorých sa to týkalo, sa na túto situáciu pripravovali,“ uviedol.

Robert Fico podľa Vokálka čakal na to, ako to dopadne a „nezačal sa na to pripravovať“. „Až v poslednej chvíli, keď naozaj nastalo prerušenie dodávok, sa začal stavať do role obete a do toho, že Ukrajina je zlým štátom, ktorý nejakým spôsobom ohrozuje záujmy Slovenska,“ povedal.

Dodatok zo samitu podľa Vokálka je „mierny“ a hovorí, že EÚ, Slovensko a Ukrajina by mali ideálne nájsť spôsoby riešenia situácie. „Nehovorí sa tam o tom, že by sa mal plyn cez Ukrajinu znova dostávať na Slovensko,“ dodal.

Ukrajina nebráni len seba

Premiér SR Fico vyhlásil, že Slovensko sa nezaviazalo k finančnej ani vojenskej pomoci Ukrajiny. Ponúka však humanitárnu podporu.

Tým, že Fico podporu Ukrajine schválil podľa Vokálka deklaroval, že Slovensko je zástancom toho, aby podpora na Ukrajinu prúdila. „Je na každom členskom štáte, akým spôsobom podporu bude vykonávať,“ dodal. „Lepšie aspoň nejaká podpora ako žiadna,“ skonštatoval.

Upozornil však, že v prípade, ak by konflikt dopadol pre Ukrajinu negatívne, alebo by dal väčšiu silu Ruskej federácii, tak by sa mohol rozšíriť do ďalších častí Európy. „Náklady aj nutnosť podporovať ďalšie štáty i vlastnú obranu budú omnoho vyššie,“ povedal.

Zastavenie vojenskej podpory Ukrajine môže podľa Vokálka pomerne zásadne ovplyvniť bezpečnostnú situáciu. „Ukrajina nebráni len seba, svoju územnú celistvosť, ale bráni záujmy Európy vrátane Slovenska,“ upozornil.

Štvrtkový samit v relácii Aktuálne :24 zhodnotil výkonný riaditeľ inštitútu EUROPEUM Martin Vokálek:

Udržať transatlantické väzby

Lídri členských krajín EÚ sa na samite rozhodli zvýšiť výdavky na obranu. Vokálek za prelomové označil rozhodnutia Európskej komisie umožniť spoločné pôžičky vo výške až 150 miliárd eur, ktoré by mali ďalej rozviť európsky priemysel.

„Je tam aj snaha zvýšiť úlohu Európskej investičnej banky,“ dodal. Tá bude môcť viac investovať do obranného priemyslu. „Tiež je to celkové posilňovanie európskych obranných kapacít a priemyslu,“ dodal.

EÚ by podľa neho mala v prvom rade mať jednotnú pozíciu, záujem na posilňovaní svojej obranyschopnosti a spolupracovať s ďalšími krajinami ako Británia a Kanada. Tiež by mala čo najviac držať transatlantickú väzbu s USA, hoci za pôsobenia Donalda Trumpa je to komplikovanejšie.

Vokálek upozornil, že hlavným garantom v rámci NATO boli Spojené štáty. To však nástupom administratívy Donalda Trumpa, jeho krokmi a prístupom prestáva byť pravdou. „EÚ a jednotlivé členské štáty si uvedomujú, že sa musia viac zamerať na posilňovanie svojej vlastnej obrany,“ povedal. To sa však podľa neho nevylučuje s posilňovaním NATO.

Maďarsko je osamotené

Maďarsko odmietlo podporiť závery štvrtkového samitu. Vokálek pripomenul, že maďarský premiér Viktor Orbán má ekonomicky i vzťahovo pomerne blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

„Neznamená to však, že by Európa nebola jednotná,“ uviedol. Porovnal počet obyvateľov Maďarska s počtom obyvateľov zvyšných členských krajín. „Vidno, že Maďarsko je v tomto osamotené a možno si ani neuvedomuje, čo tieto kroky môžu znamenať z dlhodobého hľadiska,“ povedal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko