Na hlavný obsah

Zatvorenie Ecco v Martine je dôsledkom nepriaznivej situácie na trhu. Rozhodol sa zmeniť rozloženie výrobných kapacít

O prácu príde 650 ľudí.

Zatvorenie Ecco v Martine je dôsledkom nepriaznivej situácie na trhu. Rozhodol sa zmeniť rozloženie výrobných kapacít
Ilustračná snímka. Foto: Facebook - Ecco Slovakia, a.s. Martin

Po takmer 30 rokoch končí závod Ecco na výrobu topánok v Martine. O prácu príde 650 ľudí. Firma zastaví všetky linky v lete. Dánska spoločnosť to odôvodňuje optimalizáciou výroby. O rušení závodu sa zamestnanci dozvedeli v pondelok (15. 4.). Výrobca obuvi tvrdí, že sa rozhodol zmeniť rozloženie svojich výrobných kapacít.

„Pri posudzovaní nášho modelu šiestich globálnych výrobných závodov sme museli pristúpiť k náročnému rozhodnutiu zatvoriť náš závod v Martine,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti ECCO Slovakia Petr Milan.

Podľa predsedu odborov môže za zatvorenie závodu nepriaznivá situácia na trhu, ako aj manažérske rozhodnutia na globálnej úrovni.

„Ecco zmenilo úplne koncepciu, stratégiu, začali sa orientovať iným smerom ako tradičným. Myslím si, že to boli dôvody, prečo stratili svojich tradičných zákazníkov a nových nezískali. Myslím ako dizajn, ako vyzerá topánka,“ uviedol predseda odborovej organizácie Pavol Húšťava.

Musia si hľadať nové zamestnanie

Ukončenie výroby sa dotkne 650 zamestnancov, ktorí si musia nájsť nové zamestnanie. Podľa Húšťavu majú mnohí zamestnanci tesne pred dôchodkom. Ďalší sú samoživiteľmi alebo majú hypotéky. V podniku pracujú najmä ženy.

„Myslím, že sa nezamestnajú tak rýchlo, a budú mať aj problém nájsť si prácu, lebo pracovný trh tu v regióne nebude schopný absorbovať vyše 600 ľudí naraz,“ skonštatoval Húšťava.

Hromadné prepúšťanie firma zatiaľ na úrade práce neohlásila. Musí tomu predchádzať rokovanie s odbormi. Vedenie spoločnosti však tvrdí, že pripravuje kompenzačné balíčky pre zamestnancov, ako aj ďalšie opatrenia z kolektívnej zmluvy.

Okrem zamestnancov zostala v šoku aj martinská radnica. Firma im ešte pred niekoľkými mesiacmi tvrdila, že je ekonomicky živá a v poriadku.

„Zatvorí sa spoločnosť, ktorá poctivo platila dane, takže strata na daniach tu určite bude, to si musíme uvedomiť,“ vyhlásil primátor mesta Martin Ján Danko. „Takže určite to bude mať dosah aj na mesto,“ dodal.

Martinský závod začal s produkciou v roku 1998. Počas svojej existencie vyrobili a dodali na svetové trhy viac ako 50 miliónov párov obuvi.

Zatvoreniu závodu Ecco v Martine sa v Správach o 12.00 h venoval redaktor Erik Vrábel:

Zásah do života zamestnancov

Primátor Danko predtým na sociálnej sieti uviedol, že za rozhodnutím o zrušení závodu globálneho výrobcu obuvi Ecco Slovakia v Martine majú údajne stáť straty na trhu v Ruskej federácii. Tie vznikli ako dôsledok sankcií a prerušenia obchodných vzťahov.

Závod Ecco v Martine dlhodobo patrí medzi najúspešnejšie v rámci celej spoločnosti. Potvrdil to aj jeho bývalý dlhoročný riaditeľ Peter Roysky. „O to viac ma mrzí, že podľa oficiálnych informácií dôjde k jeho uzatvoreniu,“ uviedol Danko.

Zrušenie závodu podľa slov primátora Danka znamená vážny zásah do života mnohých zamestnancov a ich rodín, ktorí tu roky pracovali a prispievali k úspechu značky. „Mám naplánované stretnutie s vedením spoločnosti, kde sa budeme usilovať nájsť možné riešenia a formy pomoci, aby dosahy boli čo najmiernejšie,“ doplnil.

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová uviedla, že zatvorenie závodu je „symbolom vážnej krízy dôvery v slovenské podnikateľské prostredie“. „Opatrenia, ktoré prijala súčasná vláda, systematicky ničia stabilitu, predvídateľnosť a dôveru. Tri piliere, na ktorých stojí každé zdravé hospodárstvo,“ oznámila na sociálnej sieti.

Tieto opatrenia podľa jej slov odháňajú investorov, dusia malých a stredných podnikateľov a v konečnom dôsledku dosahujú najtvrdšie na obyčajných ľudí, ktorí žijú z vlastnej práce.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika