Krajne pravicový politik Marian Kotleba spravil video, ktoré má viac ako 1,3 milióna pozretí. Tvrdí v ňom, že slintačka a krívačka je nový Covid a štát takto núti farmárov dať svoje kravy zaočkovať mRNA vakcínami.
Cez mlieko, ktoré z takýchto kráv máme, sa podľa neho očkovacia látka dostane do tela aj tých ľudí, ktorí sa zaočkovať nedali. Či sa vie očkovacia látka dostať do tela ľudí po vypití mlieka, zisťoval v relácii Overovňa šéfredaktor odborného portálu Infosecurity.sk Martin Hodás.
„Tak, ako mnohokrát, aj v tomto prípade ide len o ničím nepodložený konštrukt. Kotleba tvrdí, že Brusel sa snaží získať kontrolu nad našou výrobou mlieka a hovädzieho mäsa. Nemá však na to jediný dôkaz. Naopak, to, čo vraví, fakticky vôbec nesedí. Vraj ide o snahu podnietiť veľké farmy k tomu, aby v budúcnosti pravidelne a masívne očkovali kravy mRNA vakcínami, konkrétne spomenul aj spoločnosť Pfizer,“ uviedol Hodás.
Pfizer však takúto vakcínu nevyvíja. Agentúra AFP navyše zistila, že v celej únii nateraz neexistuje jediná schválená mRNA vakcína na veterinárne účely. Navyše, preventívne očkovanie proti slintačke a krívačke je vyslovene zakázané, a to už od roku 1992,“ dodal.
Biologicky nemožné
Hodás vysvetlil, že biologicky nie je možné, aby sa očkovanie prenieslo cez mlieko. „Pre takúto teóriu neexistuje vedecký základ. V rámci známej teórie by takéto látky v potrave v podobe veľkých molekúl jednoducho rozložili náš tráviaci trakt. Ak by sa nám aj podarilo prijať malé množstvo antigénu, ktorý si krava vytvorila, podľa Vladimíra Celera z Veterinárnej univerzity v Brne by to nebolo dosť na to, aby sme si vytvorili imunitu,“ pokračoval.
Pripomenul tiež, že pri chovoch platí ochranná lehota medzi posledným podaním veterinárneho lieku a porážkou, prípadne dojením zvierat. „Táto lehota je navrhnutá práve na to, aby výsledné potraviny neobsahovali nadlimitné zvyšky nejakého liečiva,“ dodal.