Na hlavný obsah

Futbalové EURO do 21 rokov: Tieto mestá a štadióny privítajú najlepších futbalistov starého kontinentu (druhá časť)

Európsky šampionát do 21 rokov bude hostiť osem slovenských miest.

Futbalové EURO do 21 rokov:  Tieto mestá a štadióny privítajú najlepších futbalistov starého kontinentu (druhá časť)
Košická futbalová aréna. Foto: TASR - Roman Hanc

V seriáli venovanom futbalovým majstrovstvám Európy do 21 rokov, ktoré bude v júni tohto roka hostiť Slovensko, vám tentoraz predstavíme dejiská šampionátu. Hrať sa bude od 11. do 28. júna v ôsmich mestách, pričom všetkých 16 mužstiev privíta prvýkrát v histórii jedna krajina.

Štadióny sú rozmiestnené po celom Slovensku, čo umožní fanúšikom z rôznych regiónov zažiť atmosféru šampionátu. Najväčším štadiónom je Národný futbalový štadión v Bratislave, ktorý bude hostiť aj finálový zápas. Naopak, najmenším dejiskom je štadión na Sihoti v Trenčíne. V druhej časti vám predstavíme Trenčín, Žilinu, Prešov a Košice.

Trenčín

Je centrom Považia, jeho dominantou je majestátny Trenčiansky hrad. Má bohatú históriu, Rimania tu zanechali originálny pamätný nápis na zvislej stene hradnej skaly, pripomínajúci víťazstvo cisára Marka Aurélia a jeho syna Commoda nad Kvádmi v roku 179 nášho letopočtu v osade Laugarício, ktorá sa stala základom pre založenie mesta.

Vodnou dominantou je rieka Váh, mestský život tepe predovšetkým v historickom centre, jadrom je Štúrovo námestie.

Má 54 065 obyvateľov, je sídlom okresu a kraja, nachádza sa tu Trenčianska univerzita. Na Letisku Trenčín sa od roku 1997 koná jeden z najväčších letných hudobných festivalov na Slovensku Pohoda. 

Štadión na Sihoti

kapacita: 6 366

Domáce stretnutia na ňom hráva AS Trenčín. Štadión sa od roku 2016 postupne rekonštruoval, od roku 2021 sa tu opäť hrávajú súťažné zápasy. Nový štadión má zatiaľ tri tribúny, hlavnú a za oboma bránkami. Odohrajú sa tu tri zápasy C-skupiny.

Žilina

Metropolou severozápadného Slovenska je označovaná aj za Perlu na Váhu. Leží na sútoku riek Váh, Kysuca a Rajčianka. Je bránou do Malej Fatry, známej krásnou prírodou a nádhernými výhľadmi.

S počtom 80 342 obyvateľov je štvrtým najväčším mestom Slovenska. Sídli tu Žilinská univerzita a od roku 2008 Žilinská diecéza. Miestny MŠK je sedemnásobným majstrom Slovenska, zahral si aj skupinovú fázu Ligy majstrov.

Štadión MŠK

kapacita: 11 200

Domáci štadión klubu MŠK. V rokoch 2006 až 2009 prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, po nej bol najmodernejším štadiónom na Slovensku. V tom čase spĺňal kritéria UEFA na medzištátne zápasy, preto tu mala hlavný stan slovenská reprezentácia počas prestavby štadiónov v Bratislave a Trnave.

Tím do 21 rokov tu absolvoval časť kvalifikácie i barážový zápas s Ukrajinou. Účastníci C-skupiny tu odohrajú tri zápasy, bude sa tu hrať aj druhé štvrťfinále.

Košice

Má prívlastok metropola východu, je plné príbehov. Z nedávnej minulosti dominujú dva významné roky – 2013 sa stalo Európskym hlavným mestom kultúry, v roku 2016 bolo Európskym mestom športu. Je centrom všetkých zložiek života spoločnosti, sídlom troch univerzít a jednej vysokej školy.

Má 225 044 obyvateľov, je druhé najľudnatejšie na Slovensku, leží na rieke Hornád. 

Erb mesta je najstaršie doloženým mestským erbom v Európe. Od roku 1924 sa tu každoročne koná Medzinárodný maratón mieru, najstarší v Európe a tretí najstarší na svete.

Štadión Košická futbalová aréna

kapacita: 12 658

Viacúčelový štadión, prvú časť dostavali v januári 2021, bočné tribúny a tým aj dokončenie celej stavby sa udialo v marci 2024. Tým sa zaradil do UEFA kategórie 4. Majiteľom je mesto, ako domáci stánok ho využíva FC Košice.

V predkolách európskych pohárov tu hosťovali a hrali svoje „domáce“ zápasy ukrajinské kluby. V septembri 2024 sa sem vrátila slovenská reprezentácia po 26 rokoch.

Odohrajú sa tu tri zápasy D-skupiny a jedno semifinále. 

Prešov

Je to tretie najväčšie mesto na Slovensku, má 82 286 obyvateľov. Je sídlom Prešovského samosprávneho kraja, ktorý je najväčším z ôsmich krajov Slovenskej republiky. Zároveň je prirodzeným centrom regiónu Šariš s výraznou históriou.

Mestské práva mu udelil kráľ Ondrej III. v roku 1299. V novodobej histórii sú navždy do análov zapísané návštevy dvoch pápežov, Jána Pavla II. v roku 1995 a Františka v roku 2021. Nachádza sa tu až dvanásť divadiel, medzi nimi Divadlo Alexandra Duchnoviča, jediné profesionálne rusínske na svete.

Štadión Tatran aréna  

kapacita: 6 448

Po mládežníckom Eure bude domácim štadiónom 1. FC Tatran. Pôvodný stánok začali búrať v roku 2018, výstavba nového sa začala až v júli 2023 a práve ME21 boli impulzom aj hnacím motorom výstavby.

Zásadným dňom v živote tejto arény je 3. máj a otvárací zápas internacionáli Prešova vs. Internacionáli Slovenska a KLK. Generálkou pre organizátorov je zápas kvalifikácie ME žien Slovensko – Gibraltár.

Počas ME21 sa tu odohrajú tri zápasy D-skupiny a jedno štvrťfinále.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport