Sú naším historickým pokladom, a predsa o ich aktuálnom stave vieme málo. Združenie Zachráňme hrady preto podrobne zmapovalo 80 zrúcanín po celom Slovensku. Vypracovali o nich podrobnú správu v podobe knižnej publikácie a online mapy. Pomôcť by mali pri ich obnove.
Nadšenci zo združenia Zachráňme hrady si zobrali na mušku hradné ruiny od východu po západ krajiny. Vypracovali unikátnu publikáciu.
„Okrem tlačenej verzie sme množstvo údajov pripravili aj v grafickej forme dostupnej online, dostupnej na našej webovej stránke,“ priblížil koordinátor projektu Správa o slovenských hradoch Martin Sarossy.
Novej online mape Združenia Zachráňme hrady sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Dominika Kusá:
Odborný dokument, ktorý má 170 strán, analyzuje viac ako 50 ukazovateľov o obnove jednotlivých pamiatok. Našli sme tam informácie o vlastníckych vzťahoch, návštevnosti či infraštruktúre.
„Konkrétne hrad Čeklís je zaniknutý, červený nápis znamená, že je to hrad s prioritou obnovy. Modrou farbou sú ukončené práce, červenou sú rozpracované, bielou nedotknuté,“ vysvetlil Sarossy.
„Bude to určite veľmi dobrý podklad aj pre nasmerovanie nových grantových schém na obnovu kultúrnych pamiatok, ktoré sú v ruinálnom charaktere,“ zhodnotil riaditeľ neziskovej organizácie Hrad Beckov Peter Pastier.
„V zlom stave je Vršatec, Zniev, Liptovský hrad,“ poznamenal predseda združenia Zachráňme hrady Ratibor Mazúr. Obnovu hradov podporujú cez projekty ministerstvá práce a kultúry.
„Potešili by sme sa, keby je to viac peňazí, aby to bolo systematickejšie, aby táto pomoc bola nielen na jeden rok, ale bolo pripravená na dlhšie obdobie, na päť rokov, na desať. Čakáme, že nás začne podporovať aj ministerstvo cestovného ruchu a športu,“ uzavrel Mazúr.