V Ríme sa krátko po oznámení smrti pápeža Františka rozozvučali zvony. Podľa obvyklého scenára budú pápežove pozostatky pripravené do rakvy, ktorá bude vystavená v bazilike svätého Petra. Tam budú v najbližších dňoch prúdiť veriaci. Začína sa tiež obdobie deväťdňového smútku, prípravy na pohreb i na voľbu nového pápeža kardinálmi, ktorí sa zhromaždia v konkláve.
Pápež František nechal nedávno reformovať pravidlá pre konanie pápežských pohrebov, v rámci ktorých budú pietne obrady striedmejšie. František bude podľa svojho želania pochovaný v rímskej Bazilike Santa Maria Maggiore.
Reforma pápežských pohrebov
Reforma umožňuje, aby sa oficiálne potvrdenie pápežovho úmrtia vykonalo v jeho osobnej kaplnke, a nie v komnate. Podľa AP bol dôvod zrejme praktický, keďže František nebýval v Apoštolskom paláci, ale v Dome svätej Marty. V tomto vatikánskom hoteli, určenom najmä pre kardinálov počas konkláve, mal František aj svoju osobnú kaplnku.
Smrti pápeža sme sa venovali aj v Správach :24:
Po úmrtí pápeža obhliadne telo hlavný vatikánsky lekár, určí príčinu smrti a napíše správu. Telo odejú do bieleho rúcha. Položia ho do osobnej kaplnky a obradne smrť pápeža potvrdí pápežský komorník (camerlengo). V súčasnosti má túto funkciu americký kardinál Kevin Farrell, jeden z Františkových najbližších spolupracovníkov.
Na rozdiel od minulosti si obrad už nevyžaduje uloženie tela do tradičných troch rakiev vyrobených z cyprusu, olova a duba. Teraz telo pápeža uložia do drevenej rakvy, ktorá je zvnútra pozinkovaná. Pápež bude mať oblečené červené liturgické rúcho, mitru a pálium. Keďže je veľkonočné obdobie, pri tele bude zažatá svieca paškál.
Po rituálnom potvrdení úmrtia pápežským komorníkom rozhodne hlavný vatikánsky ceremonár o tom, kedy bude telo vystavené verejnej úcte v Bazilike svätého Petra. Telo nebude na vyzdvihnutom katafalku ako v minulosti, ale v rakve.
Predvečer pohrebu
Večer pred pohrebom dajú pápežovi na tvár bielu šatku. Do rakvy vložia mešec s mincami vyrazenými počas jeho pontifikátu spolu s dokumentom o pontifikáte. Druhý exemplár tohto dokumentu uchovajú vo vatikánskych archívoch. Rakva sa potom zatvorí a zapečatí. Tento obrad opäť povedie komorník.
Pohreb vedie dekan kolégia kardinálov a ak to nie je možné, tak vicedekan alebo iný významný kardinál. Súčasným dekanom je 91-ročný kardinál Giovanni Battista Re a vicedekanom 81-ročný Argentínčan Leonardo Sandri.
František už dávnejšie avizoval, že si želá byť pochovaný nie v Bazilike svätého Petra ako väčšina pápežov, ale v Bazilike Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore), kde sa nachádza slávna ikona Salus Populi Romani, ktorú si pápež osobitne ctil.
Konkláve, teda voľba nového pápeža, sa musí začať najskôr 15 dní a najneskôr 20 dní po úmrtí rímskeho biskupa. Aktívne i pasívne volebné právo majú len kardináli mladší ako 80 rokov. Teraz ich je 135, z nich 108 vymenoval František. Celkovo 53 ich je z Európy, 20 zo Severnej Ameriky, 17 z Južnej Ameriky, 18 z Afriky, 23 z Ázie a štyria z Oceánie, zosumarizovala agentúra AFP.
Historicky hlava katolíckej cirkvi pri výkone svojej funkcie naposledy zomrela pred 20 rokmi. Stalo sa tak 2. apríla roku 2005, keď krátko po veľkonočných sviatkoch zomrel pápež Ján Pavol II. Väčšine kardinálov, ktorí budú rozhodovať o nástupcovi Františka, udelil túto cirkevnú hodnosť práve pápež František.