Vláda chce do konca svojho volebného obdobia ušetriť ďalšie 3,5 miliardy eur. Z toho na budúci rok miliardu a 700 miliónov eur. Zastaviť rast štátneho deficitu sa však podľa ministerstva financií podarí až v roku 2028. Vláda pritom podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť nebude môcť zvyšovať dane, ale bude musieť šetriť na vlastnom chode.
Mestá a obce s tým už začali. Obec Tomášov platí mzdy zamestnancov z rezervného fondu. Peniaze, ktoré mali ísť na opravu ciest či chodníkov, teraz pokrývajú bežný chod úradu. Štát im z podielových daní neposiela toľko, koľko by potrebovali.
Konsolidácii z pohľadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sa v reportáži v Správach venoval redaktor Jakub Horáček:
V čase, keď inflácia za posledné roky narástla približne o 30 percent, sa musia v Tomášove uskromniť. „To je neskutočný nárast. Navýšili sme dane pre obyvateľov, museli sme upraviť aj výber za odpad,“ priblíži starosta Tomášova István Pomichal.
Rovnako štát čelí rastúcim nákladom, pričom stojí pred ďalšou veľkou konsolidáciou. Tá však zrejme nebude tak výrazná, ako koalícia doposiaľ avizovala. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) predkladá nový plán, podľa ktorého sa znižovanie deficitu na budúci rok spomalí na 4,1 percenta HDP.
Ciele sa odkladajú
Hlavným cieľom konsolidácie je znížiť deficit štátneho rozpočtu pod tri percentá HDP. Ministerstvo financií chcelo tento cieľ stihnúť už do roku 2027, teraz tento cieľ odložilo o rok. Ministerstvo financií obhajuje toto oneskorenie situáciou v zahraničí. Napríklad zavedenie dodatočných ciel zo strany USA.
„Keď sa pozrieme, ako sa vyvíjajú odhady rastu HDP v okolitých krajinách sveta – výrazný pokles a nič s tým nemá ani táto vláda, ani akákoľvek iná,“ zhodnotil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
„Tieto ciele sú plne v súlade s európskymi pravidlami na postupné stabilizovanie vývoja verejného dlhu,“ uviedol rezort financií v stanovisku.
Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sa podarí verejné financie stabilizovať až vtedy, ak slovenský dlh klesne pod hranicu troch percent HDP. Vláda na to ale nebude môcť využiť zvyšovanie daní. Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť ich už teraz máme v porovnaní s HDP najvyššie za posledných 25 rokov.
„To zvýšenie už bolo markantné, a to prirodzene limituje priestor pre ďalšiu konsolidáciu. Treba to robiť tak, aby sme si zároveň nepodväzovali budúci ekonomický rast,“ povedal predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth.
Štát aj napriek tomu avizuje ďalšie výdavky. V roku 2026 dá 700 miliónov na zvýšenie platov učiteľov. Vláda chce opäť pomáhať aj samosprávam. Minister financií pripustil, že by sa mohla zvyšovať daň z nehnuteľností čo by pomohlo rozpočtom samospráv. Príkladom je mesto Senec, ktoré zvýšilo dane už v roku 2024.
„Toto zvýšenie však poslanci schválili aj s tým pohľadom dopredu, že malo financovať skôr rozvoj mesta, ako bežné fungovanie. Aj vďaka situácii, ktorá je, mesto Senec ich muselo použiť na vlastné fungovanie,“ upozornila hovorkyňa mesta Senec Martina Ostatníková.
Šetrenie pred voľbami?
Výrazné šetrenie vláda plánuje aj počas predvolebného roka. Opozícia to považuje za nereálne. „Robila tak každá vláda, špeciálne to vždy robili vlády Roberta Fica (Smer-SD), že jednoznačne navyšovali výdavky vo volebnom roku, že jednoznačne si kupovali voličov,“ myslí si poslanec Marián Viskupič (SaS).
„Konsolidácia je nevyhnutná, pretože chceme zabrániť tomu, aby sa suverénne Slovensko dostalo do rúk veriteľov. To považujem za kľúčové,“ pokračovalo ministerstvo financií. Rezort hovorí, že ak sa mu do dvoch rokov podarí znížiť deficit na 3,5 percenta, pomôže to znížiť dlh pre budúcu vládu.