Slovensko oslavuje 21. výročie vstupu do Európskej únie. Jej súčasťou sa stalo v roku 2004 spolu s ďalšími deviatimi krajinami. Slovákom vstup do Únie priniesol množstvo benefitov ako napríklad možnosť voľne cestovať, študovať, či pracovať v zahraničí.
„Prvý máj má pre nás odo dnes nový rozmer. Začína sa ním písať európska kapitola v dejinách Slovenska,“ zaznelo vo vysielaní Slovenskej televízie pred 21 rokmi. Slovensko sa stalo členom Európskej únie po viac než desaťročnej ceste od podpisu asociačnej dohody v roku 1993. Vstup do EÚ schválili občania v historicky prvom platnom referende v máji 2003, v ktorom viac ako 92 percent hlasujúcich podporilo členstvo.
Hlava štátu Peter Pellegrini pripomenul význam členstva Slovenska v Únii. Podľa neho má dnes silnejší zmysel a perspektívu. „Malé, ekonomicky i bezpečnostne zraniteľné štáty ako Slovensko sa v týchto ťažkých časoch musia opierať o svojich partnerov a spojencov. Bez nich by sme sa vydali napospas tým, ktorí žiadne pravidlá neuznávajú,“ povedal.
Vstupu Slovenska do EÚ sa v Správach venovala redaktorka Rebeka Filandová:
Vstup do Schengenu
V roku 2007 Slovensko vstúpilo aj do Schengenského priestoru. Slováci tak môžu cez hranice prejsť do viacerých členských krajín bez kontrol. „Vstupom do Európskej únie sme sa zase ocitli v ekonomicky silnom spoločenstve štátov, ktoré spoluprácou bez hraníc, voľným pohybom osôb a kapitálu, vytvárajú možnosti pre budovanie prosperujúceho štátu a tým aj pre zvyšovanie kvality života ľudí na Slovensku,“ uviedol predseda NR SR Richard Raši (Hlas-SD).
„Bez toho, aby sme dnes boli členmi EÚ, by sme boli omnoho chudobnejší, mali by sme omnoho menej suverenity. Naša demokracia, naša štátnosť by bola slabšia, boli by sme omnoho menej bezpeční,“ povedal poslanec NR SR Michal Šimečka (PS).
Slovensko sa na riadení Európskej únie podieľa aj cez svojho eurokomisára. „Je absolútne životne dôležité pre Slovensko byť súčasťou EÚ. Máme možnosť hrať vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na tomto globálnom poli,“ zhrnul Maroš Šefčovič.
Vstup Slovenska do Európskej únie sa v roku 2010 stal pamätným dňom krajiny.