Koaličný Hlas-SD chce už na májovej parlamentnej schôdzi predložiť návrh na zmenu volebného systému. Sľubuje si od toho vrátenie moci naspäť do rúk ľuďom v regiónoch. Opozícia je zásadne proti. Zhoda nie je ani v koalícii, poslanci by však museli zmeniť ústavu.
Aktuálne funguje systém, kde voliči vyberajú z jednotného zoznamu kandidátov. Jeden volebný obvod funguje od roku 1998. Navrhli ho poslanci za HZDS. Do ústavy sa dostal v roku 2023.
“Stretávame sa s ľuďmi po celom Slovensku a myslím si, že je tu spoločenská objednávka na to, aby to, čo Igor Matovič zabetónoval zo strachu do ústavy, pretože on sa ľudí bál, aby sme toto z ústavy odstránili späť,“ vyhlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).
”Ak by som to vtedy neurobil, tak dnes by sme tu mali zavedené presne to, čo tu Hlas navrhuje teraz. To znamená, že každý okres by mal jedného poslanca, to by bolo 79 poslancov a 71 poslancov bolo volených pomerným systémom, ako máme dnes. A viete, čo to znamená? Že dnes by nemala táto mafia 79 poslancov, ale mala by 112,“ reagoval poslanec NR SR Igor Matovič (hnutie Slovensko).
Zároveň apeluje na KDH, aby nepomáhala koalícii zabetónovať sa pri moci. Predseda KDH Milan Majerský tvrdí, že osem volebných obvodov malo v programe aj jeho hnutie. Počká si ale na finálny návrh. “Nerád by som predbiehal, lebo najprv vo vládnej koalícii v tom musia mať za jedno, asi až potom to dajú do nejakej legislatívnej podoby,“ povedal Majerský.
Zmene volebného systému sa v Rádiožurnále Rádia Slovensko venovali redaktori Matej Stošek a Anna Lačoková:
Opozícia je proti
Dôvod na zmenu ale nevidí ani koaličná SNS. “Dneska máme preferenčné hlasy a silní regionálni politici majú šancu sa prekrúžkovať v rámci strany,“ uviedol poslanec NR SR Roman Michelko (SNS).
Či návrh podporí druhá koaličná strana Smer-SD, nevie nateraz povedať ani jeho podpredseda Robert Kaliňák. “Počul som ohlásenie, každý návrh, ktorý zefektívni voľby a podporí rozvoj demokratických pravidiel, určite podporíme,“ vyhlásil.
Podľa podpredsedu najsilnejšej opozičnej strany Progresívne Slovensko Michala Šimečku, nie je debata o zmene systému prioritou a návrh nepodporia. “Úprimne si nemyslím, že počet volebných obvodov je to, čo dnes najviac trápi ľudí na Slovensku,“ skonštatoval Šimečka.
Rovnaký názor zastáva aj predseda SaS Branislav Gröhling. “Ich zaujíma iba to, aby sa udržali pri moci. Preto predkladajú takéto návrhy, aby sme sa o tom potom rozprávali, no tak nech sa o tom rozprávajú sami. My budeme dávať návrhy na to, ako zlepšiť život na Slovensku,“ vyjadril sa.
Na zmenu volebného systému, ako aj na ďalšie ústavné zmeny potrebujú poslanci 90 hlasov.