Na hlavný obsah

Slovensko bude v budúcnosti menej odkázané na dovoz plynu zo zahraničia: Pri Trenčíne vyrábajú bioplyn z odpadu

Takáto stanica dokáže za rok spotrebovať až 50-tisíc ton odpadu.

Slovensko bude v budúcnosti menej odkázané na dovoz plynu zo zahraničia: Pri Trenčíne vyrábajú bioplyn z odpadu
Podobných biometánových staníc bude v našej krajine pribúdať. Foto: STVR

Vo Veľkých Bierovciach pri Trenčíne otvorili biometánovú stanicu. Z odpadu tam vyrábajú bioplyn kvalitou podobný zemnému plynu. Podľa odborníkov takéto stanice prispejú k dekarbonizácii plynárenstva. Zároveň budeme v budúcnosti menej odkázaní na dovoz plynu zo zahraničia.

Pôvodnú bioplynovú stanicu neďaleko Trenčína upravili na biometánovú za 3 milióny eur. Časť financií získali z plánu obnovy. Pri výrobe biometánu sa využíva kuchynský odpad či trus z neďalekej hydinárskej farmy.

“Tie idú do dvoch fermentorov, kde baktérie produkujú bioplyn, ide do sústavy čistenia, následne sa vtláča do siete. Tým, že je to zelený plyn, sú bonusy vo forme príplatkov za biometán,“ ozrejmil prevádzkovateľ biometánovej stanice Martin Meliš.

“Biometán vzniká z bioplynu, po dočistení bioplynu vznikne plyn, ktorý je zelený, má viac ako 95-percetnú zložku metánu. Má takmer identické zloženie ako zemný plyn, môže byť natlačený do plynárenskej sústavy bez toho, aby tam vznikli problémy,“ vysvetlil riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský.

Výrobe bioplynu z odpadu sa v Správach venovala redaktorka STVR Dominika Kusá:

Zdroj: STVR

Takáto stanica dokáže za rok spotrebovať až 50-tisíc ton odpadu a premeniť ho na cennú komoditu.“Táto stanica, keby sa jej celá produkcia presmerovala na zásobovanie konkrétnej dediny, dokáže zásobiť tritisíc domov počas celého roka,“ prezradil Meliš.

Biometánové stanice budú pribúdať

Podobných biometánových staníc bude v našej krajine pribúdať. V povoľovacom procese je aktuálne ďalších deväť. Jedna stanica už dlhšie funguje v Jelšave. Podľa odborníkov ich ideálny počet predstavuje 35 a viac.

“Slovensko má potenciál vyrábať ročne do 500 miliónov metrov kubických biometánu. Je to asi 12 percent spotreby zemného plynu ročne,“ uviedol Kvasňovský.

“Je to krok k energetickej bezpečnosti, že sa nemusí táto komodita dovážať, vyrába sa priamo v krajine. Potenciál je omnoho väčší,“ povedal hovorca spoločnosti SPP – distribúcia Milan Vanga.

Obnoviteľný plyn sa využíva v sektoroch vykurovania aj v doprave, osvedčil sa v zahraničí, najviac v Nemecku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko