Na hlavný obsah

Nedostatok vody aj potravín: Humanitárna situácia v Pásme Gazy je podľa pozorovateľov najhoršia od vypuknutia vojny

Ľudia sa musia vynájsť, základné potraviny nahrádzajú.

Nedostatok vody aj potravín: Humanitárna situácia v Pásme Gazy je podľa pozorovateľov najhoršia od vypuknutia vojny
Humanitárna situácia v Pásme Gazy je najhoršia od začiatku vojny. Foto: STVR

Humanitárna situácia v Pásme Gazy je naďalej kritická. Pozorovatelia z medzinárodných organizácií ju označujú za najhoršiu od vypuknutia vojny. Obyvatelia Pásma Gazy zápasia s nedostatkom pitnej vody a základných potravín. Izrael všetky dodávky humanitárnej pomoci naďalej blokuje.

Osama Jassin so svojou rodinou opustil utečenecký tábor a presťahoval sa bližšie k centru Pásma Gazy, čo najbližšie ku smetisku. Práve tam každý deň nastavuje pasce na holuby a iné vtáky. Tie neskôr predáva – ako mäso.

„Trávim tu deň od skorého rána do večera. Vybral som si smetisko, pretože ľudia tam vyhadzujú šošovicu, ryžu a pokazené jedlo, čo láka vtáky. Hlavným úlovkom sú holuby, ale to sa nepodarí tak často – možno raz za týždeň,“ opísal Osama.

Humanitárnej situácii v Pásme Gazy sa v reportáži v Správach venoval redaktor STVR Filip Jackuliak:

Ako nahradili chlieb

Okrem mäsa chýba Palestínčanom aj ďalšia základná potravina – chlieb. Pre nedostatok múky si ho nemajú z čoho vyrobiť. Našli preto alternatívu.

„Cez noc sme namáčali cestoviny, potom sme ich scedili a urobili z nich múku. Teraz nám došli. Tak sme skúsili pomlieť šošovicu, aby sme zistili, aká z nej bude múka,“ vysvetlila vysídlená Palestínčanka Nevine Gassemová.

Múku si robia Palestínčania z čoho vedia. Zo starých cestovín aj z ryže. Horšie sa alternatíva hľadá pri pitnej vode. Niektoré rodiny majú jednu fľašu na dva dni.

„Musím piť slanú vodu. Nemám na výber. Spôsobuje to problémy, na ktoré nemáme lieky, ale sme nútení ju piť,“ pokračoval vysídlený Palestínčan Mahmoud Radwan.

Čas sa pre dodávky kráti

Izrael zablokoval akékoľvek dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy na začiatku marca. Armáda hovorí, že počas takmer dvojmesačného prímeria prešlo do Pásma Gazy dostatok potravín.

„Len úrad OSN pre palestínskych utečencov má viac ako tritisíc kamiónov s pomocou, ktoré uviazli pred Pásmom Gazy. A to je naozaj veľká suma, ktorá sa premrhá. Takže namiesto toho, aby jedlo išlo deťom alebo lieky chronickým pacientom, pokazí sa to. Čas sa kráti,“ uviedol Juliette Touma z Úradu OSN pre palestínskych utečencov.

Namiesto humanitárnych a medzinárodných organizácií by chcel Izrael do Pásma Gazy posielať súkromných dodávateľov. Jedlo a potraviny by tak mohli plne kontrolovať. Humanitárne organizácie to však odmietajú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet