Prečo je Izrael ešte stále na Eurovízii? Zamýšľa sa v článku portál The Guardian a konštatuje, že odpoveď je zložitejšia, než by mnohí čakali. Vojna v Gaze znamená, že Európska vysielacia únia (EBU) riskuje svoju liberálnu povesť. Vylúčiť Izrael by však znamenalo podkopať samotný základ jej existencie.
Únia vznikla v roku 1950 a mala technické, ale aj politické poslanie. Technicky šlo o zdieľanie nápadov a umožnenie medzinárodného vysielania.
Úvahu o tom, prečo je Izrael ešte stále v Eurovízii si v The Guardian v rubrike Čítanie zo zahraničnej tlače prečítala redaktor STVR Viliam Hauzer:
Politicky EBU podporovala štátne „verejnoprávne vysielanie“ s kritickým, liberálnym zameraním. Vysielatelia, ktorí boli len hlásnou trúbou vlád, boli vylúčení. Po boji proti nacizmu a v tieni Sovietskeho zväzu západná Európa vnímala otvorenú diskusiu ako jadro seriózneho vysielania.
Odvtedy sa však tento model dostal pod paľbu kritiky. V mnohých častiach Európy pravica rutinne kritizuje verejnoprávnych vysielateľov ako liberálne nástroje. Mnohí naľavo ich zas vnímajú ako štátnu propagandu, konštatuje The Guardian.
Nikde to neplatí viac než v Izraeli. V roku 2017 tam premiér Benjamin Netanjahu zrušil verejnoprávnu vysielaciu organizáciu, keďže bola príliš kritická voči jeho kabinetu. Založil novú, ktorú EBU dlho váhala uznať. Existovali totiž pochybnosti o zaistení nezávislého spravodajstva. Napokon ju uznali.
EBU teraz cíti povinnosť chrániť izraelského verejnoprávneho vysielateľa. Eurovízia sa z pôvodne ľahkého a nenáročného podujatia vyvinula do niečoho, čo vysiela silné politické odkazy do celého sveta.
Európska vysielacia únia sa teda do budúcna bude musieť buď vzdať kontroly nad súťažou, alebo stanoviť jasnejšie pravidlá účasti, aby súťaž naozaj bola o láske a mieri. Tento ročník totiž nie je jednoduchým zážitkom pre premýšľavého diváka, uzatvára The Guardian.