Delegáti členských krajín Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v utorok (20. 5.) na plenárnom zasadnutí 78. svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve schválili pandemickú dohodu o spoločnom postupe pri riešení pandémií. Informovala o tom agentúra Reuters.
K uzavretiu dokumentu dala podnet pandémia covidu-19, ktorá medzi rokmi 2020 a 2022 zabila milióny ľudí. „Dohoda je víťazstvom pre verejné zdravie, vedu a mnohostranné konanie. Zabezpečí, že budeme môcť kolektívne lepšie chrániť svet pred budúcimi pandemickými hrozbami, „povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
„My ako suverénne štáty sme dokázali spojiť ruky ako svet spoločne, takže môžeme chrániť naše deti, starých ľudí, zdravotníkov v prednej línii a všetkých ostatných pred budúcimi pandémiami,“ povedala namíbijská ministerka zdravotníctva Esperance Luvindaová, ktorá predsedá výboru, ktorý urovnal cestu k schváleniu. „Je to naša povinnosť a zodpovednosť voči ľudstvu,“ dodala.
Podľa agentúry DPA pandemickú dohodu schválilo viac ako 190 krajín. Schválenie dohody orgánom WHO sa považovalo za formalitu. Už v pondelok ju totiž drvivou väčšinou podporil výbor svetového zdravotníckeho zhromaždenia. Pondelkové hlasovanie vyvolalo Slovensko, ktoré sa potom spolu s ďalšími desiatimi krajinami vrátane Poľska, Ruska, Izraela či Iránu zdržalo.
Dohoda oficiálne nadobudne platnosť až po dojednaní dodatku o zdieľaní patogénov, čo môže trvať až dva roky. Až potom budú musieť jednotlivé štáty dohodu ešte ratifikovať.
K prelomovej dohode viedli roky rokovaní
Právne záväzná dohoda považovaná za prelomovú bola schválená po troch rokoch rokovaní. Jej schválenie dnes delegáti sprevádzali potleskom. Pakt má prispieť k záchrane životov prostredníctvom rýchlejšej a koordinovanejšej reakcie na pandémie, ako tomu bolo pri šírení koronaviru.
Nová dohoda má zaručiť, že krajiny, ktoré zdieľajú vzorky vírusu, dostanú testy, lieky a vakcíny. Až 20 percent takýchto produktov bude poskytnutých WHO, ktorá má zabezpečiť, že aj chudobnejšie krajiny k nim budú mať pri najbližších pandémiách prístup.
Okrem toho, že ešte zostávajú otvorené mnohé detaily, vzbudzuje pochybnosti nad účinnosťou dohody skutočnosť, že činnosti WHO sa nezúčastňujú Spojené štáty, ktoré ohlásili odchod z organizácie. Štáty, ktoré sa dohodou nebudú riadiť, navyše nebudú čeliť žiadnym postihom, čo je obvyklý problém medzinárodného práva, podotýka Reuters.
Spojené štáty boli tradične hlavným donorom WHO, ale už sa nezúčastnili posledných fáz dojednávania schváleného paktu po tom, čo administratíva nového prezidenta Donalda Trumpa oznámila stiahnutie z WHO.