Miroslav Samseli bol bežný tínedžer, športoval a rád hrával počítačové hry. Keď mal 16 rokov, vstúpil prvýkrát do stávkovej kancelárie. Už druhý tiket mu priniesol výhru. Pocit rýchleho zbohatnutia naštartoval jeho 20-ročnú závislosť.
Dnes svoj príbeh rozpráva mladým ľuďom, šíri osvetu o závislosti na hazarde či sociálnych sieťach. Spolu s bývalými gamblermi založil neziskovku Chameleón.
„Stále som si hovoril, ako to mám pod kontrolou, no len ja som za 20 rokov spreneveril alebo prehral, otočil vyše jeden a pol milióna eur. Viem, že som chorý do konca života, že závislosť len tak nezmizne, že sa dokáže aj zmeniť, preto nepijem alkohol, preto nefajčím,“ priblížil Samseli.
Príbeh Miroslava Samseliho priniesla v relácii Správy z regiónov redaktorka STVR Zuzana Chrenková Srncová:
Gambling aj gaming sú psychické ochorenia, ktoré často končia doživotnou abstinenciou, väzením či dokonca smrťou. Ide o nelátkové závislosti.
„Najčastejšie prichádzame do kontaktu s gamblermi, teda so závislosťou na hazardnom hraní, na tipovaní, na automatoch alebo nakupovaní, so závislosťou od workoholizmu, pornografii, počítačových hrách, sociálnych sieťach a podobne,“ vymenovala klinická psychologička a odborná garantka projektu Chameleón Vladimíra Čekelová.
Štyri miliardy eur v stávkach
V roku 2019 Slováci dali do stávok viac ako štyri miliardy eur. Liberalizácia trhu a vznik online kasín spôsobil za päť rokov až päťnásobný nárast na viac ako 20 miliárd. Kým v minulosti sa gambling dotýkal skôr starších ročníkov, dnes sa od nelátkových závislostí čoraz viac liečia mladí ľudia.
„U väčšiny chlapcov sú to počítačové hry, u dievčat sú to sociálne siete, najmä Tik Tok. Vraj každé naše dieťa skroluje štyri a pol hodiny denne. Dokáže vydržať byť pozorné nejakých 17 sekúnd, čo sa oproti predcovidových stavov znížilo, myslím, že z minúty a pol,“ ozrejmil Samseli.
Podľa klinickej psychologičky je dôležitá informovanosť, určený vekový limit pri počítačových hrách či sociálnych sieťach. A práve to rodičia často zľahčujú.
„Hlavne teda svoje deti neodkladať, venovať im čas, zaujímať sa o ne, viesť ich k aktívnemu tráveniu voľného času, záľub, ale aj povinnosti a nastavovať hranice vo všetkom,“ odporušila Čekelová.